Az Állatorvostudományi Egyetem 2024.12.31-vel zárta le nagyszabású, több éven át tartó kutatási együttműködését a vietnámi Nemzeti Állatorvostudományi Kutatóintézettel. A projekt, amely az Észak-Vietnámban élő kérődzők, lovak és húsevők fertőzéseit okozó vérélősködők epidemiológiáját vizsgálta, jelentős tudományos eredményeket hozott.
A három éven át tartó vizsgálat során három észak-vietnámi tartományban gyűjtöttek adatokat. A kutatás keretében 1831 kullancsot azonosítottak, ezek kilenc fajba tartoztak, amelyek közül ötöt először dokumentáltak Vietnámban. A vérszívó kétszárnyúak elemzése során öt bögölyfajt is azonosítottak, amelyek közül kettő szintén új felfedezés az országban.
Az összegyűjtött 2400 vérminta alapos PCR-vizsgálata is lenyűgöző eredményekkel zárult: a minták közel 50%-ából mutattak ki vérélősködőket. Ezek között több, Vietnámban eddig nem dokumentált, állategészségügyi szempontból jelentős kórokozót is sikerült azonosítani.
A kutatás nemcsak új fajokat fedezett fel, hanem innovatív technológiai eszközt is eredményezett. Az elkészült Quantum GIS plugin lehetővé teszi a kutatók számára, hogy az összegyűjtött adatokat különféle szempontok – időszakok, gazdafajok és kórokozók – alapján vizualizálják és elemezzék. Ez az eszköz szabadon hozzáférhető, így bármely kutatócsoport használhatja.
Az eredményeket négy tudományos folyóiratban publikálták, valamint nemzeti és nemzetközi konferenciákon is bemutatták. A vietnámi kutatók emellett megismerkedtek az újgenerációs szekvenálási technológiákkal, a bioinformatikai elemzéssel és a térinformatikai módszerekkel, amelyek hosszú távon jelentősen javíthatják az ottani vektorok és kórokozók azonosítását.
A projekt nemcsak az állategészségügyi kutatást, hanem az oktatást is gazdagította: vietnámi PhD-hallgatók és Magyarországon tanuló külföldi diákok is részt vettek a vizsgálatokban. Az eredmények hozzájárulnak az állatbetegségek okozta gazdasági veszteségek csökkentéséhez, a biztonságosabb élelmiszer-előállításhoz, és az emberekre is átterjedő fertőzések, a zoonózisok kockázatának mérsékléséhez.
Ez az együttműködés egy új fejezetet nyitott a magyar és vietnámi kutatók közös munkájában. Az eredmények nemcsak a tudományos közösség számára jelentősek, hanem közvetlen hatással vannak az állattartásra és az élelmiszer-biztonságra mindkét országban.
Az alkalmazott kutatás-fejlesztési projektet Állatorvostudományi Egyetem a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatásból, a „Magyar-vietnámi alkalmazott kutatás-fejlesztési együttműködési pályázat” pályázati felhívás keretében végezte. A „Kérődzők, lovak és húsevők növekvő jelentőségű vector-borne vérélősködőinek epidemiológiája Észak-Vietnámban” című 2019-2.1.12-TÉT_VN-2020-00012 azonosítószámú projektjét 38,7 millió forint vissza nem térítendő támogatással 2022. január 1. és 2024. december 31. között valósult meg.
Hornok, S., Farkas, R., Duong, N.N. et al. A morpho-phylogenetic update on ixodid ticks infesting cattle and buffalos in Vietnam, with three new species to the fauna and a checklist of all species indigenous to the country. Parasites Vectors 17, 319 (2024). https://doi.org/10.1186/s13071-024-06384-5