Default view
Hírek Ezért ne ajándékozz élő állatot!

Ezért ne ajándékozz élő állatot!

Nyuszik, kiskacsák és kiscsibék. Rendszerint ezeket az állatokat ajándékozzák a szülők gyermeküknek húsvét alkalmával. De valóban jó ötlet élő állatot ajándékozni? Ezzel kapcsolatban dr. Fodor Kingával, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Tanszékvezetőjével beszélgettünk.

„Egy állat ajándékozása csak akkor válik örömtelivé, ha megfelelő felkészülés előzi meg. Nincs baj azzal, ha állatot ajándékozunk, a problémák akkor kezdődnek, ha a döntés impulzív és alapos átgondolás nélkül történik.” – kezdte a beszélgetést Fodor Kinga.

Mielőtt bármilyen állatot ajándékoznánk, nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mire van szüksége. Az állat igényei nem csupán az alapvető létfenntartáshoz kapcsolódó igények kielégítését (ételt és a vizet) jelentik, hanem megfelelő életkörülményeket is. Az olcsón beszerezhető állatok tartása meglepően költséges lehet: ketrec és tartozékok, játékok, kiegészítők és ne felejtsük az elkerülhetetlen és szükséges orvosi ellátásokat sem. Vásárlás előtt érdemes utána járni annak is, hogy a választott kedvencnek mekkora helyre van szüksége, kompatibilis-e az otthoni környezettel és át kell gondolni azt is, hogy mennyi időt tudunk naponta rászánni az állatra.  Tudnunk kell, hogy a megunt állatok szabadon engedése bűncselekmény, ezért is fontos az állat érkezésének alapos megtervezése és a család idő- és energia kapacitásának felmérése.

Jó, ha tudjuk, hogy egy nyúl akár 8-10 évig is élhet, ezért első háziállatnak inkább egy tengerimalacot vásároljunk a gyermeknek, amelyik nemcsak rövidebb ideig él, de békésebb is a nyúlnál. Minden szülőnek ugyanakkor tudatában kell lennie, hogy ha egy gyereknek élő állatot vásárol, valójában ő maga vállalja az állat gondozását, hiszen a gyerekek nem rendelkeznek kellő tapasztalattal és tudással ahhoz, hogy maradéktalanul, és minden tekintetben el tudják látni az állatot.

Fontos megemlíteni, hogy az állatorvos egyik állat esetében sem elkerülhető. A nyulaknak például szüksége van minden évben védőoltásra, de a tengerimalacnak, rágcsálóknak, madaraknak, hüllőknek is speciális orvosi ellátásra lehet adott esetben szükségük, kifejezetten egzotikus szakállatorvoshoz kell fordulni velük. Az Állatorvostudományi Egyetem Egzotikusállat Klinikáján frissen felújított rendelőben várják a házikedvenceket minden hétköznap.

Ha alapvetően egészséges, probléma mentes kedvencet szeretnénk fontos, hogy megbízható helyről szerezzük be az állatot. Felkereshetünk állatkereskedéseket, illetve tenyésztőket is, de ne hagyjuk megtéveszteni magunkat. A felelőtlen szaporítókat könnyen kiszúrhatjuk a piaci ár alatt kínált, esetleg túl fiatal és rossz körülmények között tartott állatokról, de az is árulkodó lehet, ha a vásárlás során nem köt örökbefogadási/ vásárlási szerződést az eladó. Ez a dokumentum jogi és egészségügyi szempontból védelmet nyújt mindkét fél és az állat számára egyaránt. Az Állatorvostudományi Egyetem szakemberei összeállítottak egy sablon nyomtatványt, amely elérhető az egyetem honlapján.

Mi történik, ha alapos megfontolás, gondos előkészítés után is kiderül, hogy mégsem tudunk tovább gondoskodni róla? A kereskedők és tenyésztők bizonyos időintervallumon belül, változó feltételek mellett többnyire visszaveszik az állatot. Ha mégsem tudnak segíteni, akkor keresnünk kell neki egy felelősségteljes gazdit. Ugyanis a nyulak és tengerimalacok a szabadban élésre alkalmatlanok, ezért elengedésük tilos, sőt, egyenesen bűncselekménynek minősül.

A rágcsálók mellett fontos megemlíteni a kacsákat, libákat, csibéket is. Ezek az állatok egyáltalán nem városi környezetbe valók. Nem nevelhetőek szobatisztaságra, nem szocializálódnak és egy lakásban csak szenvednek, tehát sem a családnak, sem az állatnak nem öröm az együtt élés. Határozottan kérünk ezért minden felelős állattartót, hogy kisgyermekeik számára kedvtelésből ne vásároljanak háztáji állatokat.

Természetesen lehetőségünk van alternatív megoldásokat is keresni. Ilyenek lehetnek az örökbefogadási programok, ahol a vadasparkok és állatkertek állatainak ellátását lehet támogatni, cserébe egy plakettet kapunk és lehetőséget, hogy meglátogassuk a kiválasztottat. Emellett állatmenhelyekre is ellátogathatunk, ahol a gyerekek megtapasztalhatják milyen állatok között lenni, etetni őket, takarítani utánuk, de felkészítheti őket a jövőben érkező állat helyes fogására is.