Március 19-én zajlott a 6. Karrier est, amelyet immár 2018 óta rendezünk meg (a Covid időszak kivételével) minden évben. Az idei rendezvény rendhagyó volt abból a szempontból, hogy két egyetemi dolgozó kollégánk is tartott előadást, mindketten a Patológiai Tanszékről.
Gilbert Júlia Francesca amerikai-magyar származású állatorvos, 2024 júniusában szerzett diplomát egyetemünkön. 2024 augusztusában csatlakozott a Patológiai Tanszékhez, miután a 11. félév külföldön töltött gyakorlatai során felfedezte a laboratóriumi munka iránti affinitását. Annak ellenére, hogy nemzetközi környezetben nőtt fel és számos külföldi munkalehetőséget kapott, úgy döntött, hogy hazájában marad, és azóta is nagyon elégedett a döntésével, hogy állatorvosi patológusként folytatja karrierjét. A több országban (Portugáliában, Skóciában, Németországban és Magyarországon) végzett gyakorlati blokkok során szerzett tapasztalata lehetővé tette számára, hogy fontos kapcsolati hálókat alakítson ki, és felismerje, hogy a klinikai munka nem az egyetlen lehetőség az állatorvosok számára. Júlia jelenleg arra törekszik, hogy mielőbb képzett hisztopatológus legyen, és kutatásokat végezzen az állatorvoslás területén.
Horváth Dávid Géza 2020-ban szerzett állatorvosi diplomát az ÁTE-n. Végzés után a Patológiai Tanszéken kezdett dolgozni, és még abban az évben felvették PhD hallgatónak is. Doktori témája az állatorvosi kórtan digitális képelemzése. A Patológiai tanszéken a diagnosztikai munka mellett oktatói és kutatói tevékenységet is végez. Évente átlagosan 2-3 szakdolgozatos hallgató témavezetője. Számos publikációban vett már részt, tudományos munkáinak nagy része a digitális képelemzéshez kapcsolódik. Diagnosztikai tevékenysége kezdetben csak boncolási esetekből állt, de később biopsziás értékelésekkel egészült ki. Emellett a legnagyobb biopsziás esetterheléssel rendelkező magyar diagnosztikai magánlaboratóriumban is dolgozik. Egyetemi esetekkel kombinálva 250-330 biopsziás esetet értékel és 3-5 boncolást végez egy hónap alatt. A legtöbb boncolási és biopsziás esete kutyából és macskából származik, de találkozik kisemlősök, madarak, haszonállatok, lovak és egzotikus/állatkerti állatok szöveteivel is. Ambícióinak és érdeklődésének megfelelően júliustól 3 éves anatómiai patológia rezidens képzésben vesz részt a Royal Veterinary College-ban.
A norvégiai születésű Kristine Bull 2008-ban végzett egyetemünkön, amely 2000-2016 között a Szent István Egyetem Állatorvostudományi Kara volt. Posztgraduális bizonyítvánnyal rendelkezik a British Small Animal Veterinary Association (BSAVA) „Kisállatgyógyászat” szakán. Kristine több különböző tanfolyamon vett részt és bizonyítványt szerzett kutya- és macska-gasztroenterológiából, csípő- és könyökdiszplázia röntgenből, kisállat-onkológiából, kutya- és macskafogászatból, kutyaepilepszia kezelésből, kutyák és macskák vesebetegségeinek gyógyításából, kutya- és macska endokrinológiából és kardiológiából. Kedvenc területe a diagnosztikai képalkotás. Anyanyelve a norvég, de folyékonyan beszél angolul, egy keveset tud németül és magyarul is.
Julia Zammit máltai állatorvos és „Egy az egészség” (One Health) szakember. Több, mint egy évtizedes állatorvosi gyakorlattal rendelkezik, sokszínű karriert épített az állategészségügy területén. Útját növekvő szenvedély jellemezte a One Health iránt, ami egy olyan tudományág, amely interdiszciplináris együttműködésen keresztül áthidalja az emberi, állati és környezeti egészséget. A klinikai gyakorlatról a szélesebb egészségügyi perspektívára való áttérés felbecsülhetetlen értékű betekintést nyújtott Juliának a globális kihívások holisztikus egészségügyi megoldásaiba. Klinikai hátterén kívül a menhelyek menedzsmentjében és állatgyógyászati feladataiban betöltött szerepe az egészségügy átfogó megközelítésével és a vezetői készségek elsajátításával ruházta fel. Az oktatás, valamint az innovatív és együttműködésen alapuló egészségügyi ellátás iránti elkötelezettsége továbbra is vezérli a One Health dinamikus területén végzett munkáját.
Az előadássorozatot egy mindenkit érintő, a lelki jóllétünk szempontjából fontos kérdéssel, a kiégéssel zártuk, Szentiványi-Veres Réka egyetemi pszichológus felvetése alapján. A kiégés egy olyan szindróma, amelyről a legtöbben már hallottunk. Manapság gyakran megemlítjük anélkül, hogy mélyebben megértenénk, hogyan hat hosszú távon az életünkre és a karrierünkre, ha nincs beavatkozás. A tanulmányi teljesítmény romlását, hangulati ingadozásokat, és az elszigeteltség érzését okozhatja, sőt megakadályozhat céljaink elérésében. Nagyon súlyos esetekben depressziót, vagy a normális életvitelre való képtelenséget idéz elő. A teljes kiégési szindrómából nem könnyű felépülni, de ha korán felismerik, megfordítható, kezelhető.
Az előadások végén kérdéseket tehettek fel a hallgatók, majd egy borkóstolón kötetlenebb formában is tudtak beszélgetni a jelenlévő előadókkal.
Az érdekes előadások és vidám együttlét végén elhangzó tanács az volt, hogy a hallgatók építsenek kapcsolatokat és legyetek nyitottak egymás felé, mert ezzel nemcsak a további karrierjüket tudják egyengetni, hanem a lelki jóllétükre is pozitívan hat a közösségi élmény.
A következő Karrier est 2026. március 18-án lesz.