Default view
Hírek Természetvédő szemmel: Békamentés és oktatás az Állatorvostudományi Egyetemen

Természetvédő szemmel: Békamentés és oktatás az Állatorvostudományi Egyetemen

Ha tavasz, akkor az Állatorvostudományi Egyetem hallgatói békát mentenek. De miért fontos a békamentés, és mit tanulnak ebből a hallgatók? Erről beszélgettünk Dr. Pásztory-Kovács Szilviával, az egyetem Biológiai Intézetének oktatójával. Kezdjük a békák jelentőségével a természeti körforgásban.

A kétéltűek kulcsszerepet töltenek be ökoszisztémánkban, mégis különösen sérülékeny fajoknak számítanak. Életciklusuk során metamorfózison mennek keresztül, és szaporodásukhoz elengedhetetlen az édesvíz. A békáknak fontos helyük van a táplálékláncban, így az ökológiai egyensúly fenntartásában is szerepet játszanak, például az ebihalak szúnyoglárvákat is fogyasztanak, míg a kifejlett példányok akár kártevő meztelen csigákat és rovarokat pusztíthatnak el –, miközben fontos táplálékforrást jelentenek más fajok számára is.

Tavasszal a barna varangyok tömegesen indulnak el szaporodóhelyeik felé, útjuk során pedig gyakran forgalmas közutakon kell átkelniük.

Az Állatorvostudományi Egyetem a természetvédelmi biológia szabadon választható tantárgyának gyakorlatai lehetőséget biztosítanak a zoológus és állatorvostan-hallgatóknak, hogy aktívan részt vegyenek a barna varangyok mentésében. Ez a tapasztalati tanulás nemcsak a fajok megőrzésének fontosságát tudatosítja bennük, de megérteti velük az ökoszisztémák bonyolult működését is. Az egyetemi oktatás kitér a kétéltűeket fenyegető veszélyekre is: az élőhelyek fragmentációjára, az urbanizáció és a klímaváltozás hatásaira, valamint a kitridiomikózisra, amely gombafertőzés világszerte tizedeli a békapopulációkat. A hallgatók mindeközben megtanulják a megfelelő óvintézkedéseket, amik szükségesek a vad, kétéltű populációk vizsgálatakor a fertőzések elkerülésének érdekében, például a lábbeli fertőtlenítését és a gumikesztyű használatát az állatok érintésekor.

A természetvédelmi oktatás hatása messze túlmutat az egyetem falain. A program nem csupán a békák életét menti meg, hanem formálja a jövő állatorvosainak szemléletét is. A hallgatók felismerik, hogy szakmai felelősségük kiterjed a háziállatok gyógyításán túl a teljes természeti környezet védelmére. „Ez a generáció, aki ilyen szakirányra jön, már nagyon jól tudja, hogy ez fontos.” – fogalmaz Dr. Pásztory- Kovács Szilvia. „Érdekli őket, és akarnak is tenni érte.” Ez a holisztikus szemlélet a közösségi tudatosságot is növeli, hiszen a hallgatók továbbadják tapasztalataikat és tudásukat családjuknak, barátaiknak. Így a békamentés nem csupán természetvédelmi akció, hanem szemléletformáló kezdeményezés is, amely hozzájárul egy környezettudatosabb társadalom kialakításához, és felkészíti a jövő szakembereit a 21. század komplex ökológiai kihívásaira.