A Tavaszi Szél konferencia a fiatal kutatók és doktoranduszok számára létrehozott esemény, egy fontos kapcsolódási pont azok számára, akik tudományos életpályára lépnek. A DOSZ (Doktoranduszok Országos Szövetsége) idén június 20 és 22-e között tartotta Semmelweis Egyetemen.
A konferencián számos kutatónak és doktorandusznak nyílik alkalma minden évben, hogy bemutathassa eredményeit, előadói rutint szerezzen vagy kapcsolatot teremtsen más kutatóműhelyekkel. Az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan a kutatási eredmények bemutatására ebben az évben is tudományos előadás vagy poszter formájában nyílt lehetőség.
Az Állatorvos és állattenyésztési tudományok szekcióban elhangzó nyolc előadásból négy az Állatorvostudományi Egyetem Doktori Iskola hallgatója, hárman pedig az Állatorvostudományi Egyetem kötelékébe tartozó doktoranduszok – mondhatni, ezt a szekciót szinte az ÁTE DI képviselte.
- Dr. Márton Rege
- Dr. Pintér Krisztina
- Dr. Moravszki Letícia
Dr. Márton Rege Anna előadása az „A Cecropin A és Pap12-6 antimikrobiális peptidek immunmodulátor és tight junction fehérjékre gyakorolt hatásainak vizsgálata csirkeeredetű ileális explanttenyészeteken” első helyezést ért el. (A linken található publikáció a kísérlet része.) „Az antimikrobiális rezisztencia elterjedése mind állat-, mind közegészségügyi szempontból komoly problémát jelent napjainkban, sürgetővé téve az igényt olyan hatóanyagok fejlesztésére, melyek segítenek leküzdeni a fertőző betegségek megjelenését az állattartótelepeken. Az antimikrobiális peptidek (AMP-k) mint ígéretes hatóanyagjelöltek, a kórokozók ellen kifejtett közvetlen antimikrobiális hatásuk mellett a gazdaszervezet sejtjeire hatva is hozzájárulhatnak a baromfi kórokozóknak kitett bélrendszerének egészségéhez”- foglalta össze kutatását Márton Rege.
Moravszki Letícia „A magyarországi kutya-és macskatartók etetési szokásainak felmérése” című kutatásával vett részt a konferencián. Bár elérhetőek magyarországi állattartásra vonatkozó felmérések, de ezek nem vizsgálják az etetési szokásokat, így főként a nem hagyományos eledelek elterjedtségére és az ezekhez kapcsolódó döntési szempontokra koncentráltak szerzőtársaival. Eredményeik megmutatják a magyar etetőtálak tartalmát, rávilágítanak, hogy a gazdák nagy része keveri a hagyományos és nem hagyományos eledeleket, így nő a kockázata a takarmányozási eredetű problémák. Ugyanakkor bíznak az állatorvosaik etetési tanácsaiban, akiknek felmérésük segítségül szolgálhat, hogy hogyan támogassák a gazdákat a házikedvencük megfelelő táplálásában, és javítsanak a rossz etetési szokásokon, valamint figyelmeztessék a nyersetető gazdákat a kockázatokra.
Vörösházi Júlia „A baicalin védő hatásának vizsgálata dezoxinivalenollal kezelt csirke eredetű háromdimenziós májsejttenyészeteken” című kutatásával vett részt a szekcióban. „A DON egy mikotoxin, mely gyakran megtalálható a baromfi-takarmányban. A toxin szárnyasban számos káros hatást idézhet elő, melyeket sejtszinten a fehérjeszintézis gátlásán keresztül fejti ki, illetve oxidatív stresszt okozhat, amely befolyásolhatja a gyulladásos folyamatokat és együtt járhat DNS károsodással és apoptózissal. Mindezek miatt fontos olyan hatóanyagok alkalmazása a takarmányozás során, melyekkel e negatív hatások kivédhetők. Ilyen anyag lehet a baicalin, melynek antioxidáns és gyulladáscsökkentő aktivitása már régóta ismert” – összegezte eredményeit Vörösházi Júlia.
Az idei konferencia is számos kutatási érdekességet és új ismeretet hozott a kapcsolódó tudományterületek képviselőinek. Az előadások nemcsak inspirálták a résztvevőket, hanem olyan területeket is érintettek, amelyek a jövőben akár nagy tudományos felfedezésekhez is vezethetnek.