Default view
Hírek Probiotikumok és antibiotikum-rezisztencia a nemzetközi tudományos fókuszban – beszámoló az IPC2025 konferenciáról

Probiotikumok és antibiotikum-rezisztencia a nemzetközi tudományos fókuszban – beszámoló az IPC2025 konferenciáról

 

Június 24–26. között Athén adott otthont a 18. International Scientific Conference on Probiotics,  Prebiotics, Gut Microbiota and Health (IPC2025) elnevezésű rangos nemzetközi konferenciának, amely évről évre egyre szélesebb körben gyűjti össze a probiotikumokkal és mikrobiommal foglalkozó kutatókat, orvosokat, állatorvosokat és ipari szereplőket. A konferencia immár huszonöt éves múltra tekint vissza, és korábban Budapest is otthont adott az eseménynek, hazánk évek óta jelen van ezen a szakmai platformon.

A rendezvény idei központi témái között szerepelt a mikrobiom-terápiák jövője az állat- és humán egészségmegőrzésben és szó esett a probiotikumok antibiotikum-rezisztenciával összefüggő kockázatainak vizsgálatáról is. A konferencia egyik szakmai vezetője, Dr. Kürti Péter állatorvos, a probiotikumokkal kapcsolatos kutatások elismert nemzetközi képviselője.

 

Az Állatorvostudományi Egyetem oktató-kutatójaként Dr. Kerek Ádám poszterrel képviselte intézményünket, amelyben sertés eredetű probiotikum-készítményekből izolált baktériumtörzsek (Enterococcus faecium, Bacillus spp., Pediococcus acidilactici) fenotípusos antibiotikum-érzékenységét és genetikai biztonságosságát vizsgálta csapatával az antimikrobiális rezisztencia gének jelenlétének tükrében. A kutatás eredményei megerősítették, hogy a probiotikumok alkalmazása csak körültekintő törzsspecifikus értékelés után tekinthető biztonságosnak, különösen annak fényében, hogy a baktériumok potenciálisan transzferálható rezisztenciagéneket hordozhatnak.

A konferencia célja nemcsak a legújabb kutatási eredmények bemutatása, hanem azok gyakorlati hasznosításának elősegítése is volt. A színvonalas előadások és a résztvevőkkel folytatott szakmai párbeszédek révén nemcsak tudományos, hanem stratégiai értékkel is bírt az esemény.

Az IPC2025 kiváló lehetőséget kínált az Állatorvostudományi Egyetem nemzetközi láthatóságának növelésére, valamint olyan tudományos kapcsolatok kialakítására, amelyek hosszú távon segíthetik a hazai probiotikum-kutatás és antimikrobiális rezisztencia kutatás fejlődését. A rendezvény példamutató szervezettsége és releváns témaválasztása megerősíti azt, hogy a jövőben is érdemes csatlakozni ehhez a szakmai fórumhoz.