Default view

CAE-RAPID

Projekt neve: Gyorsteszt kifejlesztése kecske arthritis-encephalitis (CAE) helyszíni szerológiai diagnosztikájához egyedi tejminták felhasználásával (CAE-RAPID ID39)

Projekt száma: Azonosító: 39
Felhívás: H2020-ERA-NET Támogatási megállapodás száma 862605 ICRAD
A fertőző állatbetegségek kutatásának nemzetközi koordinációja (ICRAD)

Teljes költségvetés: 784 000 €
Az Állatorvostudományi Egyetem költségvetése: 140 000 €
Finanszírozási arány: 100%

Időtartam: 2021. március 1-től 2024. február 29-ig

Partnerintézmények:
Varsói Élettudományi Egyetem-SGGW
Állatorvostudományi Egyetem (UVMB)
Litván Egészségtudományi Egyetem (LSMU)
Norvég Élettudományi Egyetem
Berni Egyetem

A projekt összefoglalása
A CAE-RAPID célja egy gyorsteszt kifejlesztése a CAE vírus kimutatására. E cél elérése érdekében a CAE-RAPID konzorciuma 5 partnert (kutatóintézetet) egyesít 5 különböző országban. A CAE világszerte elterjedt, és a kecskék mozgásképességére, jóllétére és termelékenységére gyakorolt jelentős negatív hatása miatt jelenleg az európai országokban a kecsketenyésztés egyik fő veszélyforrásának tekintik. A betegség állományba bejutásának és terjedésének fő útja a tünetmentesen fertőzött kecske behurcolása. Ezért a megelőzés elengedhetetlen a hatékony CAE-elleni védekezéshez.

A CAE-diagnosztika legnagyobb kihívása a fertőződés és az első nyilvánvaló tünetek megjelenése között eltelt hosszú lappangási időből ered. Ez idő alatt a betegség tünetmentesen terjed a kecskék között, és amikor a gazdálkodó rájön, hogy valami baj van, általában az állományban lévő kecskék jelentős része már fertőzött. Jelenleg a CAE diagnosztika alapja a szerológiai teszt. Annak ellenére, hogy ezek tesztek nagyon pontosak, az áruk, beleértve a vérminta gyűjtéséhez és laboratóriumba szállításához szükséges állatorvosi munkát, valamint a laboratóriumi eredményekhez szükséges időt, akadályozzák a rutinszerű használatukat.

A CAE-RAPID célja a CAE egyéni diagnosztikájának javítása azáltal, hogy könnyen hozzáférhető, gyors és megbízható eszközt biztosítson a fertőzés kizárásához, ill. korai felismeréséhez. Az SRLV elleni antitestek tejcseppekben, szérumban vagy teljes vérben történő kimutatására szolgáló gyorstesztet két alapvető helyzetben kell alkalmazni. Egyrészt a tünetmentes kecskék helyszíni gyors szűrésére, amelyeket vásárolni vagy az állományba bevinni szándékoznak. Másrészt olyan kecskék helyszíni gyors szűrésére, amelyekben az első klinikai tünetek megjelentek. Így a kifejlesztendő helyszíni diagnosztikai módszerrel szemben elvárás, hogy maximalizálja a szenzitivitást és a negatív prediktív értéket, vagyis, hogy a negatív eredményt mutató kecske biztonságosan bevihető legyen az állományba vagy megtartható legyen az állományban. A pozitív eredményeknek a laboratóriumi ellenőrzésre lesz szükség.

A rendkívül megbízható, pontos és könnyen használható helyszíni vizsgálat kifejlesztése érdekében a legelterjedtebb SRLV genotípusokat és altípusokat a CAE által érintett kecskeállományokban végzett nagyszabású virológiai felmérés során azonosítják. Ezután elkészítik és értékelik a legoptimálisabb vírusantigént, amely képes kimutatni az SRLV lehető legszélesebb spektruma elleni antitesteket több laboratóriumi immunenzimatikus teszt (WP1) kidolgozásával és összehasonlításával. A legoptimálisabb antigén alapján az immunkromatográfiás gyorstesztet (WP2) egy cég gyártja le. A projekt legnagyobb részét a CAE-RAPID teszt laboratóriumi és telepi körülmények közötti validálásának szentelik.

Először (WP3) 600 SRLV-fertőzött (tünetmentes és tünetmentes) kecskétől és 1000 nem fertőzött kecskétől vesznek vér- és tejmintákat lengyel kecskeállományokban, illetve hivatalosan CAE-mentesnek elismert norvég állományokban.

A valóban fertőzött és valóban nem fertőzött mintákat a gyorsteszt szenzitivitásának és specificitásának meghatározására vér- és tejmintákon végzik, 95%-os konfidencia érték mellett. A szenzitivitást a tünetekkel járó és tünetmentes kecskék esetében külön kell megbecsülni, hogy értékelni lehessen a CAE-RAPID teszt alkalmazásának két várható indikációját.

Ezután (WP4) a CAE-RAPID tesztet nagyjából 500 kecskén végzik telepi körülmények között olyan személyek, akik nem vettek részt a projekt korábbi szakaszaiban, és nem ismerik a tesztelt egyedek valódi fertőzöttségi állapotát, hogy ellenőrizzék a teszt diagnosztikai teljesítményét és megbízhatóságát egy vak próba során.