Default view
Az egyetem Pályázati projektek NKFIH projektek Antibakteriális rezisztencia kialakulását gátló termék fejlesztése az állatgyógyászatban, támogató repoziciós platform fejlesztése

Antibakteriális rezisztencia kialakulását gátló termék fejlesztése az állatgyógyászatban, támogató repoziciós platform fejlesztése

Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00246

 A pályázat konzorciumi együttműködésben kerül megvalósításra, az alábbi partnerek segítségével:

  • konzorciumvezető: E-GROUP ICT SOFTWARE Informatikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság
  • Állatorvostudományi Egyetem
  • PRIM-A-VET Gyógyszer-nagykereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság

Támogatási összege (Ft): 798.623.943, – Ft

Projekt összköltsége (Ft): 1.095.359.436, – Ft

A projekt megvalósításának kezdete: 2021.10.01.

A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2024.09.30.

A PROJEKT RÉSZLETES TARTALMI ÖSSZEGFOLALÁSA

Az antibiotikumokkal szemben, baktériumok körében kialakuló rezisztencia napjaink egyik legsúlyosabb humán- és állategészségügyi problémája. Becslések szerint 2050-re a multirezisztens kórokozók okozta fertőzések jelenthetik a vezető halálokot emberekben. A lakossági antibiotikum-rezisztencia növekvő gyakoriságához járul hozzá az antibiotikumok felelőtlen használata a humán- és állatgyógyászat területén egyaránt. A helyzetet tovább súlyosbítják az új antibiotikumok fejlesztésének nehézségei, az alacsony sikerráta és a költségek különösen lassú megtérülése.

Az ECDC/EFSA/EMA közös jelentésekből kiolvasható, hogy az élelmiszertermelő állatokban felhasznált antibiotikumok és a humán kórházakban előforduló rezisztens mikróbák közötti mennyiségi összefüggések miatt az utóbbi időben különösen fontossá vált az „Egy egészség” (One Health) koncepció, melynek keretében a tudományos közösség együtt próbál megoldást találni erre a több szektort, illetve tudományos területet érintő és a társadalmat fenyegető problémára.

Mindezek a szempontok és körülmények felvetik az innovációs lánc koncepcionális és metodikai megújításának igényét. Egy ilyen új irányvonalat jelent a gyógyszer-repozíció (drug repositioning), vagyis már engedélyezett hatóanyagok új indikációra történő engedélyeztetése, amelynek rizikója, költség- és időigénye jóval kisebb, mint egy új kémiai entitással induló, a teljes K+F útvonalat bejáró innovációé.

Projektünk célja egy innovatív és intelligens „állategészségügyi repozíciós platform” létrehozása, amelynek segítségével megvalósítható több, állatgyógyászati antibiotikum-rezisztencia leküzdését célzó hatóanyagjelölt azonosítása. A platform ezen felül alapja lehet egy később fejlesztendő élelmiszerlánc-biztonsági adattó létrehozásának is, amely a különböző forrásból származó állategészségügyi, állatorvosi közegészségügyi, élelmiszerbiztonsági és humánegészségügyi adatok integrálására, valamint komplex elemzésére lesz alkalmas.

A felálló platform segítségével célunk több gyógyszer-repozíciós jelölt előállítása, valamint azok in vitro és in vivo tesztelése. A projekt várható eredményterméke egy vagy több, állatgyógyászati készítményként és/vagy takarmánykiegészítőként történő hasznosításra alkalmas, szabadalomképes vegyület, amely(ek) antibiotikumokkal kombinációban alkalmazva azok hatékonyságát növelik, ill. a rezisztencia kialakulását lassítják vagy csökkentik.

A projekt során fejlesztett gyógyszer kombináció(k) piaci potenciálja és tudományos értéke egyaránt különösen jelentős, mindezeket az igényeket kielégítő készítmény sem a hazai, sem a nemzetközi piacon még nem áll rendelkezésre. Ezen felül az állategészségügyi és állatorvosi közegészségügyi területen sem Magyarországon, sem Közép-Európában nem jött még létre ilyen technológiai platform. A projekt lehetőséget nyújt egy olyan átívelő adattárolási stratégia kidolgozására, amely a későbbiekben lehetőséget biztosít az élelmiszerlánc együttes elemzésére és biztonsági kockázatainak integrált feltárására. A létrejövő adattó modellként szolgálhat mind más országok, mind a közös európai állatorvosi közegészségügyi szakma számára is, ami a széles piaci lehetőségeket mutatja.