Projekt azonosító száma: 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2021-00202
A pályázat konzorciumi együttműködésben kerül megvalósításra, az alábbi partnerek segítségével:
- DR. BATA ZRT.
- Állatorvostudományi Egyetem
Támogatási összege (Ft): 729.449.317, – Ft
Projekt összköltsége (Ft): 1.027.945.552, – Ft
A projekt megvalósításának kezdete: 2021.08.01.
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2025.07.31.
Az Állatorvostudományi Egyetem a Dr. BATA Zrt. mellett konzorciumi partnerként vesz részt a projekt megvalósításában.
A Projekt szakmai vezetője az Állatorvostudományi Egyetemen: Dr. Ózsvári László oktatási rektorhelyettes, tanszékvezető egyetemi docens.
Közreműködő szervezeti egységeink:
1) Törvényszéki Állatorvostani és Gazdaságtudományi Tanszék (koordinátor),
2) Állathigiéniai, Állomány-egészségtani Tanszék és Mobilklinika,
3) Gyógyszertani és Méregtani Tanszék,
4) Járványtani és Mikrobiológiai Tanszék,
5) Parazitológiai és Állattani Tanszék,
6) Patológiai Tanszék.
A PROJEKT RÉSZLETES TARTALMI ÖSSZEGFOLALÁSA
Az emberi fogyasztásra szánt hústermelés közel 37%-át a baromfi hús adja, amely fogyasztásában előrejelzések alapján a legnagyobb növekedés várható az állati eredetű fehérjék közül.
A nagyüzemi baromfitartásban az állathigiéniai körülmények hiányosságai és a takarmány receptúrák profitorientált kialakítása hatására sokszor az állatok normál mikrobiom összetétele megváltozik, eltolódik a patobiom irányába. A patobiom felszaporodása az állatok enterális megbetegedései gyakoriságának megnövekedését eredményezi, ami kihat a termelési paraméterekre és a húsminőségre, károkat okozva a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt. A mikrobiom eltolódásának kezelésére terápiás célú antibiotikumot alkalmaznak, melynek eredménye, hogy hazánkban a baromfitenyésztésben sok antibiotikumot használnak.
A projekt célja komplex takarmány adalékanyag kifejlesztése, amely célzottan képes felvenni a harcot a baromfi-hizlalás során jelentkező összetett patobiommal, azáltal, hogy elősegíti a normál mikrobiom proliferációját, így valódi alternatívája lehet a gyógyszeres kezeléseknek.
Ezen túlmenően fontos cél új megoldás nyújtása a termelők számára az antibiotikumok és protozoa ellenes szerek kiváltására, azok alkalmazásának csökkentésére. A gazdasági haszonállatok természetes alapú takarmányozása hozzájárul az egészséges élelmiszer termékek előállításához, az élelmiszerbiztonsághoz és fenntarthatósághoz. A gyógyszerek kontrolláltalan felhasználására visszavezethető gyógyszermaradványok közvetlen és közvetett humán egészségkárosító hatással rendelkeznek, így a projektnek közegészségügyi jelentősége is van.
A kifejlesztendő termék alkalmazásával, az egészségesebb állomány kialakításával, a baromfitartás termelési mutatóinak javulása is prognosztizálható.