Támogatás összege: 2.000.000, – Ft
Projekt szakmai vezetője: Dr. Berlinger Balázs
Megvalósítás időszaka:
2023. január 01-2024. december 31.
Projekt tartalma:
Bizonyos elemek, különösen átmeneti fémek és szerepük az egészségkárosodások létrejöttében már jó ideje áll a környezeti szállópor részecskék (PM) kutatásának gyújtópontjában. A szállópor részecskék légutakban történő lerakódása következtében kialakuló egészségi hatások nagysága nagyban függ a kapott dózistól, a lerakódás helyétől és a szervezet lerakódott részecskékre adott válaszától. Ezáltal a szállópor mérésekben az egyik fontos cél a tüdőben potenciálisan lerakódó részecskék mennyiségének megállapítása.
A Grazi Egyetemmel közösen megvalósított projektben méret szerint elválasztott városi aeroszol minták mérése történik nagyhatékonyságú csatolt elemanalitikai technikák felhasználásával. Annak érdekében, hogy hasznos információkat nyerjünk különböző elemek (főként fémek) és azok néhány módosulatának koncentráció szintjeiről városi aeroszolok méretfrakcióiban; különböző elemek és néhány arzén species meghatározását végezzük el több helyszínen stacionárius kaszkád impaktorokkal gyűjtött PM mintákban. Az elemek teljes mennyiségének meghatározásához mikrohullámú roncsoló berendezésben tárjuk fel a mintákat. A szerves arzénvegyületek, név szerint trimetil-arzin-oxid, dimetil-arzinát és metil-arzonát, továbbá az arzenát formájában mért szervetlen arzén meghatározásához kombinált extrakciós és oxidációs eljárásokat alkalmazunk. Agilent 8900 ICPMS/MS technikával végezzük el az elemek teljes mennyiségének meghatározását. Az arzén speciációs analízishez HPLC-vel csatolt ICMS/MS technikát alkalmazunk.
A közös projekt eredményeként további információk lesznek elérhetőek elemek koncentrációiról és azok méret szerinti eloszlásáról városi aeroszolokban. A mérési eredmények alapján jobb becslést adhatunk elemek (és azok bizonyos speciesei) városi levegő belégzését követően emberi légutakban lehetségesen lerakódó mennyiségeiről. Az arzén specieseket illetően minden mintavételi helyről további értékes adatokat nyerhetünk. Az osloi minták esetén remélhetőleg új betekintést kaphatunk az arzén biovolatilizációjába.