Default view

Kutatás

Állathigiéniai, Állomány-egészségtani Tanszék és Mobilklinika

Az Állathigiéniai, Állomány-egészségtani Tanszéken és Mobilklinikán folyó kutatások

 

1.

A kutatás címe: Tejhasznú tehenek szubklinikai anyagforgalmi zavarainak állománydiagnosztikája és gyakorlatias monitoring eljárásai

A kutatás rövid leírása: Ez a kutatás magában foglalja a ketózis prevalenciájának meghatározását tejelő állományokban a tejben lévő béta-hidroxi-butirát (BHBA) koncentrációjának Keto-teszttel történő mérésével; kockázati tényezők és a szülés utáni betegségekkel való kapcsolat vizsgálatát; valamint a tejelő állományok hipokalcémiájának gazdaságon belüli monitorozását.

Résztvevők: Brydl Endre, Hejel Péter, Jurkovich Viktor, Kovács Péter, Könyves László

Kapcsolattartó: Hejel Péter

 

2.

A kutatás címe: Szarvasmarhák redox státuszának vizsgálata, állománydiagnosztikai és monitoring módszerek fejlesztése

A kutatás rövid leírása: Kutatásainkkal olyan alternatív monitoring eljárásokat fejlesztünk, amelyek alkalmasak lehetnek a tejelő szarvasmarhák energiaforgalmának és redox státuszának állományszintű, gyakorlatias vizsgálatára. Anyagcsere profil vizsgálatok keretében folyamatosan vizsgáljuk az oxidatív stressz kiváltásában is meghatározó jelentőségű dekompenzált negatív energiamérleg előfordulását a hazai állományban. Vizsgáljuk, hogy a tejtermelő szarvasmarha állományok különböző egyedeinek egyes jól elkülöníthető élettani és termelési szakaszaiban miként változik az állatok redox státusza.

Résztvevők: Brydl Endre, Hejel Péter, Jurkovich Viktor, Kovács Péter, Könyves László, Vass-Bognár Barbara

Kapcsolattartó: Hejel Péter

 

3.

A kutatás címe: Tőgyegészségügyi kutatások

A kutatás rövid leírása: Az alkalmazott kutatás során egyes tőgy patogén kórokozók (pl. Staphylococcus aureus, Streptococcus canis) elleni védekezés nagyüzemi gyakorlatának vizsgálatát és fejlesztését végezzük. Bekapcsolódunk hazai és nemzetközi felmérő vizsgálatokba. Vizsgáljuk a tőgypatogén baktériumok kimutatási hatékonyságát.

Résztvevők: Brydl Endre, Jurkovich Viktor, Kovács Péter, Könyves László

Kapcsolattartó: Kovács Péter

 

4.

A kutatás címe: Baromfi állomány-egészségügyi kutatások

A kutatás rövid leírása: A kutatások magukba foglalják a baromfi eredetű enteropatogén Escherichia coli (EPEC) törzsek epidemiológiájának, antibiotikum rezisztenciájának és virulencia profiljának vizsgálatát; továbbá az intenzív viszonyok között tartott hízópulykák agresszív magatartásformáit kísérő környezeti és biológiai tényezők vizsgálatát.

Résztvevők: Adorján András, Kovács László, Könyves László

Kapcsolattartók: Kovács László, Könyves László

 

5.

A kutatás címe: Szarvasmarhák paratuberkulózisának állomány-egészségügyi vonatkozásai

A kutatás rövid leírása: A kutatás magában foglalja a hazai állományok paratuberculosis fertőzöttségének felmérését, az önkéntes mentesítési programok nyomon követését és értékelését; a paratuberculosis állományon belüli terjedését elősegítő menedzsment tényezők feltárását; továbbá a gyakorlatban is alkalmazható diagnosztikai tesztek alkalmazhatóságának vizsgálatát tejelő tehenészetekben a laktáció folyamán.

Résztvevők: Jurkovich Viktor, Kovács Péter, Könyves László, Vass-Bognár Barbara

Kapcsolattartó: Vass-Bognár Barbara

 

6.

A kutatás címe: Hőstressz, lábvég egészségügyi és állatjólléti kutatások tejelő szarvasmarhában

A kutatás rövid leírása: A hőstressz-kutatások összegyűjtik az aktuális ismereteket a tejelő borjak hőstresszének hatásairól, kitérve a magzati programozás fogalmára, a posztnatális időszak hőstresszének állati és környezeti mutatóira, valamint a hőstressz csökkentésének módszereire.

A lábvég egészségügyi kutatások során tanulmányozzuk a mellékvesekéreg és vagus ideg válaszait egyetlen ACTH-terhelésre sánta és nem sánta tejelő teheneknél. A plazma kortizol és dehidroepiandroszteron koncentrációit és a szív vagus idegválaszát (a szívfrekvencia-variabilitás nagyfrekvenciás összetevője) hasonlítjuk össze intravénás ACTH beadása után.

A vizsgálatok eredményeiből egészségügyi és állatjóléti protokollok, hazai és nemzetközi publikációk születtek.

Résztvevők: Bakony Mikolt, Hejel Péter, Jurkovich Viktor, Kiss Gerda, Kovács László

Kapcsolattartó: Jurkovich Viktor

 

7.

A kutatás címe: Asszisztált reprodukciós kutatások

A kutatás rövid leírása: Kutatás-fejlesztési tevékenység, melynek során kutatócsoportunk (1) sejtek prekondicionálására fejlesztett egy eljárást és eszközt, mely által a gaméták és embriók jobban teljesítenek a biotechnológiai eljárásokban; (2) embriók inkubátoron belüli folyamatos megfigyelésére egy time-lapse mikroszkóp rendszert fejlesztett; (3) részt vesz a piezo technológia humán mikroinjektálásra történő adaptálásában.

Résztvevők: Losonczi Eszter, Pribenszky Csaba

Kapcsolattartó: Pribenszky Csaba

 

8.

A kutatás címe: Baromfitelepek járványvédelmét szolgáló kutatások (NetPoulSafe)

A kutatás rövid leírása: A NetPoulSafe projekt célja az európai baromfiágazat szereplőinek hálózatba szervezése a járványvédelem fokozásának, valamint a termelés fenntarthatóságának érdekében. Az Európai Unió e tárgykörben létrehozott hálózata a baromfitelepi járványvédelmi rendszerek fejlesztését célzó „támogató intézkedések” összegyűjtésével és elterjesztésével ösztönzi az európai baromfiszektor szereplői közötti tudáscserét.

Résztvevők: Kovács László, Könyves László

Kapcsolattartó: Kovács László

 

9.

A kutatás címe: Környezet diagnosztikai és állomány-egészségügyi monitoring lehetőségek vizsgálata a BRDC megelőzésére borjúállományokban

Résztvevők: Hejel Péter, Könyves László, Sáfár János, Vass-Bognár Barbara

Kapcsolattartó: Könyves László

 

10.

A kutatás címe: Korszerű atomspektroszkópiás elemanalitika a környezeti emissziók és expozíciók, továbbá a táplálékláncba kerülő toxikus elemek vizsgálatára

A kutatás rövid leírása: A tanszékünkön rendelkezésre álló legkorszerűbb elemanalitikai technikák (ICP-OES, GF/F-AAS, ICP-MS) segítségével a periódusos rendszer elemeinek nagy része igen nagy érzékenységgel és pontossággal határozható meg biológiai mintákból (teljes vér, vizelet, vérplazma, szervek, állati eredetű termékek, takarmányok, élelmiszerek), környezeti mintákból (talaj, víz, levegő), szennyvizekből és állati melléktermékekből. A főbb kutatási (és szolgáltatási) területek: (1) Gazdasági haszonállatok ásványi anyag ellátottságának vizsgálata; (2) takarmányok elemtartalmának (esszenciális és toxikus) vizsgálata; (3) ivóvíz, felszíni és felszín alatti vizek, szennyvizek elemtartalmának mérése; (4) haszonállatok és vadon élő állatok toxikus elemekkel való terheltégének mérése; (5) élelmiszerek és élelmiszer alapanyagok elemanalitikája az élelmiszerbiztonság szolgálatában.

Résztvevők: Bartha András, Berlinger Balázs, Brydl Endre, Freiler-Nagy Ágnes, Hejel Péter, Könyves László, Sipos Roland

Kapcsolattartó: Berlinger Balázs, Könyves László

Budapest, 2023. április 14.

Vissza a tetejére