Default view
Az egyetem Szervezeti egységek Növénytani Tanszék Doktori (PhD) kutatási témák

Doktori (PhD) kutatási témák

  • Témacím: Gyógynövény alapú készítmények hatásfokának elemzése lovak különböző eredetű megbetegedéseinek kezelésében

Témavezetők: Dr. Korbacska-Kutasi Orsolya és Dr. Cserhalmi Dániel

A téma rövid összefoglalása:

Az elmúlt években mind az állattartó tulajdonosok, mind az állatorvosok részéről megnőtt az igény a gyógynövény alapú készítmények használatára, kiváltva, vagy csökkentve a hagyományos gyógyszereket. Ugyanakkor a készítmények alkalmazása legtöbbször a népi állatorvoslás hagyományaira épül, és legtöbbször elmarad azok hatásfokának tudományos alapon történő vizsgálata. Épp ezért a gyógynövény alapú készítmények megítélése még mindig vitatott. A kutatás célja, hogy felmérjük e szerek hatékonyságát összevetve a hagyományos gyógyászatban alkalmazott kezelési módokkal, ezáltal megállapítsuk a gyógynövénykészítmények alkalmazásának előnyeit és limitáló tényezőit. Vizsgálnánk a lovaknál jelentkező stressz, valamint a gyakran jelentkező légzőszervi asztmatikus betegségek hagyományos és gyógynövény alapú kezelésének lehetőségeit. Az eredmények alapján javulhat a gyógynövény alapú szerek megítélése, és a tudományosan igazolt, szélesebb körű alkalmazása.

 

Témavezető: Dr. Péli Evelin Ramóna

E-mail: [Kattintson az emailcímhez]

A téma rövid összefoglalása:

A kiszáradástűrés jelensége számos poikilohidrikus csoportra kiterjed, köztük algákra, cianobaktériumokra, gombákra, zuzmókra és mohákra, dormancia alatti magokra és spórákra valamint hajtásos növényekre. Ezzel ellentétben a magasabb rendű növények többsége nem képes túlélni a kiszáradást. Azonban, a vízellátottság hiányának károsító hatásaival való megbirkózás képessége számos adaptációs mechanizmus összetett együttműködését kívánja. Azonos kiszáradástűrő stratégiai csoportba tartozó edényes növényfajok is mutatnak eltérő válaszreakciókat, mely adaptációs képességük mértékét tükrözi. A kutatás főbb kérdései: a hosszútávú (20 év) kiszáradt állapotban lévő kiszáradás tűrő növények regenerációs képességének feltárása, a fotoszintetikus és katabolikus aktivitás háttérmechanizmusainak időbeli dinamikája, az újraéledés lehetősége és a regeneráció mértékének tanulmányozása. Vizsgálatok olyan anyagok és szisztémák kutatására is irányulnak, amelyek a kiszáradás során és a kiszáradt állapotú növényekben részt vesznek a membránintegritás és a makromolekulák szerkezetének fenntartásában, valamint az oxidatív stressz elleni védelemben.

 

Témavezető: Dr. Péli Evelin Ramóna

E-mail: [Kattintson az emailcímhez]

A téma rövid összefoglalása: A kutatás a legelők és kaszálók növényközösségének klímaváltozás okozta dominancia viszonyainak megváltozásait célozza növény-ökofiziológiai módszerekkel, valamint hagyományos növénycönológiai és ökológiai paraméterek intenzitás-változásának mérésével. Továbbá a szénában és a legelt növényállományban jelentős arányban, ill. takarmányértékkel előforduló növényfajok kémiai (szénhidrát-, fehérje- és lipid-) összetételének vizsgálatait is társítaná. A stresszorként jelentkező tényezők hatására stressz válaszként a növények módosíthatják szénhidrát jellegű tartaléktápanyagaik sejten belüli minőségét és mennyiségét. Ezen átalakulások minőségi változásokat eredményezve a szénaalkotó szálastakarmányokban és gabonafélékben. Állatorvosi megközelítésben a takarmányozási és betegség diagnosztizálási oldalról a legelői laminitis kialakulásának elkerülésében, adott időszakban a legeltetés időszakos felfüggesztésére mutathat rá a jövőben. Takarmányozási céllal, mesterségesen ültetett gyepek esetében pedig a megfelelő növényfajták kiválasztásában iránymutató lehet.

 

Frissítve: 2024.04.16.