Default view
Kutatás DÉOKFII Aktualitások

Aktualitások

 

Virtuálisan zajlott le a CCMAS 41. ülése

2021.06.11.

2021. május 11-25. között lezajlott a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottságának (CCMAS) 41. ülése, idén először rendhagyó módon virtuálisan a pandémiára való tekintettel. A testület elnöki feladatait évtizedek óta magyar szakember látja el. A pozíciót dr. Nagy Attila, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság igazgatója tölti be, míg az alelnöki feladatokat az Állatorvostudományi Egyetem Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézet munkatársa, Dr. Farkas Zsuzsa látja el.

A virtuális ülés a szervezőket és a résztvevőket egyaránt új kihívások elé állította, ugyanakkor új lehetőségeket is megnyitott, ugyanis idén a világ olyan tájairól is csatlakozhattak érdeklődők, ahonnan korábban a távolság miatt a képzett szakemberek nem tudtak részt venni a fizikai üléseken és a Bizottság legfontosabb eredményeinek megfogalmazásában, az év közben végzett munkák konszenzusos véglegesítésében. Összesen több, mint 350 résztvevője volt a 41. ülésnek.

A résztvevők szakmai profizmusával és rugalmasságával az újonnan kialakult helyzetben is eredményesen zárult az ülés, a mérési bizonytalanságról készített útmutató véglegesítésre került, utolsó lépésként a publikálás előtt már csak a Codex Alimentarius Bizottság elfogadására vár. A mintavétellel kapcsolatos útmutató is elfogadásra került jelen fázisban, ugyanakkor a véglegesítéshez szükséges munka a következő év során folytatódik elektronikus munkacsoport által. A vizsgálati módszereket összefogó szabványgyűjtemény aktualizálása munkacsomagonként történik, ezek közül a tejjel és tejtermékekkel kapcsolatos szabványok áttekintése az idei ülésen befejeződött, a gabona- illetve a zsírok/olajok szabványaival kapcsolatos munka folytatódik, és új munkacsomagként a feldolgozott gyümölcsökkel kapcsolatos szabványok áttekintése kerül terítékre.


 

Virtuális keretek között kerül sor a FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottságának 41. ülésére

2021.05.13.

A FAO/WHO Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Szakbizottsága (CCMAS) 2021. május 11-25. között tartja 41. ülését. A találkozónak 1972 óta Magyarország ad otthont, létrehívása óta azonban első alkalommal fordul elő, hogy a szakemberek nem személyesen, hanem online felületen találkoznak.

A testület legfőbb küldetése a nemzetközi szervezet szabványrendszereinek laboratóriumi kérdéseinek összefogása. Az elnöki feladatokat évtizedek óta magyar szakember látja el. A pozíciót dr. Nagy Attila, az Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság igazgatója tölti be, míg az alelnöki feladatokat az Állatorvostudományi Egyetem Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézet munkatársa, dr. Farkas Zsuzsa látja el. A kiemelt jelentőségű szakmai esemény megrendezésében ez alkalommal is fontos szerepet vállalt az Agrárminisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Az eseményről részletesebb leírást olvashatnak a Nébih közleményében.


 

Sikeresen pályázott Intézetünk az EU-FORA ösztöndíj programra

2021.04.01.

Az Állatorvostudományi Egyetem tagja az EFSA együttműködő szervezeteinek (a 178/2002/EK rendelet 36. cikke szerint), és így lehetőségünk volt pályázni az EU-FORA (The European Food Risk Assessment) ösztöndíj programra, képzési helyként. A program célja a tudáscsere, kapcsolatok építésének elősegítése azon szervezetek között, melyek az EU-ban kockázatbecslést vagy ahhoz kapcsolódó tevékenységet végeznek.

Az Intézetünk sikeresen elnyerte a lehetőséget arra, hogy fogadó fél legyen. Az ösztöndíjas kutató kiválasztása 2021. II. negyedévében történik, a kutató bérköltségeit az EFSA finanszírozza.


 

Lezajlott a Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Bizottságának webináriuma

2020.12.04.

A Codex Alimentarius Analitikai és Mintavételi Módszerek Bizottsága (CCMAS) minden évben Budapesten ülésezik, az idei ülés azonban a járványhelyzetre való tekintettel elmaradt. A munka hatékony folytatása érdekében november 23-25. között webinárium került megrendezésre, amelynek célja az elektronikus munkacsoportok által végzett feladatokkal kapcsolatos naprakész tájékoztatás volt.

A munkacsoportokat vezető országok szakértőinek prezentációja által a résztvevők betekintést nyerhettek az egyes feladatok jelenlegi állapotába, tájékoztatást kaptak a további megoldandó kérdésekkel és a következő plenáris ülésig tervezett elvégzendő feladatokkal kapcsolatban.

Az alábbi témák kerültek bemutatásra és megtárgyalásra:

  • Mérési bizonytalansággal kapcsolatos útmutató (CAC/GL 54-2004) felülvizsgálata
  • Mintavételi bizonytalansággal kapcsolatos útmutató (CAC/GL 50-2004) felülvizsgálata
  • Ajánlott analitikai és mintavételi módszerek szabványának (CXS 234-1999) felülvizsgálata, módszerek jóváhagyása

Emellett a CCMAS munkájában résztvevő szabványfejlesztő szervezetek is tájékoztatást adtak a területükön elvégzett legújabb módszerfejlesztésekről.

Habár a webinárium informális eseménynek számított, levezetésében a plenáris ülésekhez hasonlóan az elnök, dr. Nagy Attila (NÉBIH) mellett a CCMAS alelnökeként a DÉOKFII munkatársa, Dr. Farkas Zsuzsa is részt vett.

A következő ülés tervezett időpontja 2021. május 17-21. A program megtekinthető itt.


 

EFSA, FAO-WHO, NÉBIH World Food Safety day

2020.06.07.

Június 7-én második alkalommal kerül megrendezésre az Élelmiszerbiztonsági Világnap.

A tematikus világnap bevezetését elsőként Awilo Ochieng Pernet, a Codex Alimentarius Bizottság elnöke vetette fel 2015-ben, amit a bizottság következő évi ülésén az ENSZ felé irányuló javaslatként is megszavazott. 2017-ben a FAO, majd a WHO szintén elfogadott egy állásfoglalást a világnap támogatásáról. Az ENSZ végül 2018. decemberben megszavazta, hogy ezentúl június 7-e az Élelmiszerbiztonság Világnapja legyen. Az élelmiszerbiztonság kérdése világszerte az érdeklődés előterében van. A WHO becslése szerint az élelmiszer-fogyasztással összefüggésbe hozható megbetegedések száma az egész világon folyamatosan emelkedik, az iparilag fejlett országokban is a lakosság 30%-át érinti évente. Az élelmiszerbiztonsági helyzet sehol a világon nem javult a várakozásnak és a technikai fejlődés szintjének megfelelően, sőt ezzel ellentétes tendenciák is érvényesülnek. A tematikus világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az élelmiszerbiztonság fontosságára és az egyes szereplők – beleértve az ipart és a fogyasztókat is – felelősségére.

A DÉOKFII kommunikációja az Élelmiszerbiztonsági Világnap alkalmából az Intézet Twitter-csatornáján olvasható.

A kezdeményezéshez hazai és nemzetközi szervezetek is csatlakoztak, amelyek közül az alábbiakat emelnénk ki:
FAO – WHO
EFSA
NÉBIH