Oktatás Kurzusok Gombaismeret (ehető és mérgező gombák)

Gombaismeret (ehető és mérgező gombák)

Nyelv
magyar
Jelleg
fakultatív C
Értékelés
vizsga (kollokvium)
Év a tantervben
Szemeszter a tantervben
Kredit
Előadás óraszám / félév
Szak
állatorvos (magyar)
Szervezeti egység
Növénytani Tanszék
Dokumentumtár
Kik vehetik fel a tárgyat?
  • Állatorvos magyar
  • Biológia BSc
  • Biológus MSc

Tantárgyfelelős oktató (e-mail): Dr. Cserhalmi Dániel, [E-mail megjelenítése]

Oktató: Kutszegi Gergely József [E-mail megjelenítése]

Előtanulmányi követelmények: nincs

Előadások helyszínei: Növénytani Tanszék, 1077. Bp. Rottenbiller u. 50. 1/6.

2020/2021/1 félévben ONLINE!

A tantárgy betekintést nyújt a leggyakoribb kb. 150 hazai, ehető és mérgező nagygombafaj határozási nehézségeibe, termőtesteik morfológiai bélyegeibe, étkezési értékeikbe, valamint az általuk okozott mérgezési típusokba. Általánosságban tárgyalja a gombák életmódját, szerepét a bioszférában, környezeti igényeit, jellemző élőhelyeit és szaporodási módjait. A tárgy 92, kötelezően felismerendő nagygombafajt mutat be a félév során, melyekhez 11 jellegzetes gombamérgezés ismertetése (tünetek és terápia) is társul.

Kötelező: Az előadások anyaga.Szakirodalom

Ajánlott:

A gyakorlati részhez

bármilyen, könyvesboltban kapható, képes határozókönyv, pl.:

Albert L., Locsmándi Cs., Vasas G. 1995. Ismerjük fel a gombákat! 1. Gabo Kiadó, Budapest, 191 pp.

Albert L., Locsmándi Cs., Vasas G. 1997. Ismerjük fel a gombákat! 2. Gabo Kiadó, Budapest, 126 pp.

Az elméleti részhez:

Jakucs E. (szerk.) 2016. Gombaszakértői praktikum. Flaccus Kiadó Kft., Budapest, 248 pp. (http://www.flaccuskiado.hu/gomba/)

Jakucs E., Vajna L. (szerk.) 2003. Mikológia. Agroinform Kiadó, Budapest, 477 pp.

Előadások tematikája

Hét Téma
1. A kurzus a második héten indul.
2. A gombák testfelépítése, életmódja és szerepe a bioszférában; a határozást segítő morfológiai bélyegek
3. A nagygombák étkezési értéke és kémiai összetétele: gyógyhatású és mérgező gombák. Általános viselkedés gombamérgezés gyanúja esetén
4. Holt faanyagon élő nagygombafajok: a taplók erdészeti és étkezési szempontból fontosabb fajai. Ehető és mérgező aszkuszos nagygombafajok; a Gyromitra szindróma. Holotéciumot képző nagygombafajok
5. A tinórufélék (Boletaceae), a cölöpgombafélék (Paxillaceae), a nyálkásgombafélék (Gomphidiaceae) és a laskagombafélék (Pleurotaceae) családjának fontosabb ehető, mérgező és rokonfajai; a Paxillus szindróma
6. A csigagombafélék (Hygrophoraceae), a csengettyűgombafélék (Pluteaceae) és a döggombafélék (Entolomataceae) családjának fontosabb ehető, mérgező és rokonfajai; a gasztrointesztinális szindróma
7. A pereszkefélék (Tricholomataceae) és rokonsági körük: fontosabb ehető és mérgező fajok a Clitocybe, a Lepista, a Tricholoma és a Calocybe nemzetségből; a muszkarinszindróma és a rhabdomyolízis
8. Fülőkék, szegfű-, kígyó- és tuskógombák: a Gymnopus, a Flammulina, a Marasmius, a Mycena és az Armillaria nemzetség fajai; nyers gomba fogyasztásakor jelentkező mérgezések
9. A galócafélék (Amanitaceae) családja: a phalloides és a pantherina szindróma
10. A csiperkegombafélék (Agaricaceae) és a tintagombák rokonsági körének (Coprinaceae, Psathyrellaceae) fontosabb ehető és mérgező fajai: a Coprinus szindróma
11. A harmatgombafélék (Strophariaceae), a susulykafélék (Inocybaceae) és a pókhálósgombafélék (Cortinariaceae) családjának fontosabb ehető és mérgező fajai: a pszilocibin- és az orellanus szindróma
12. A galambgombafélék (Russulaceae) családjának fontosabb ehető és mérgező fajai
13. Zárt termőtestet képző gombafajok és étkezési értékük
14. Konzultáció

Értékelés leírása

A kurzus szóbeli számonkéréssel zárul. A hallgatónak két tételsorból – elméleti és gyakorlati témákból – kell egy-egy tételt húznia. A vizsga akkor sikeres, ha a hallgató mindkét témakörből átmegy. Az elméleti tételek a gombák általános környezeti igényeit, életmódját, határozási nehézségeit és az egyes tanult, mérgező fajok emberben okozott mérgezéseit fedik le. A gyakorlati rész során öt, kötelezően megtanulandó gombafajt kell felismerni liofilizált termőtestek (vagy színes felvételek) alapján. Az öt fajból minimum hármat el is kell találni és latinul meg is kell tudni nevezni a sikerhez. A nagyobb hangsúly a gyakorlati (fajfelismerési) részen van.

Vizsgainformáció