Default view
Oktatás Kurzusok Kutatási etika (PhD)

Kutatási etika (PhD)

Nyelv
Magyar
Jelleg
kötelező
Értékelés
vizsga (kollokvium)
Kredit
3
Előadások
4 kontaktóra
Gyakorlat óraszám / félév
8 e-learning
Szervezeti egység
Biostatisztika Tanszék
Kik vehetik fel a tárgyat
  • PhD hallgató

A kurzus leírása

Tantárgy neve: Kutatási etika
Tantárgy neve angolul: Research ethics
Tantárgy típusa: A2
Tantárgy szakterületének besorolása:1 Egyéb
A tantárgy kreditértéke: 2 (Neptun szerinti)
Összóraszáma: 18 E-learning: 6 Kontakt óra: 12
Előtanulmányi követelmények:
A tantárgy számonkérési módja: elektronikus vizsga

Szélesebb értelemben: a tudomány és a társadalom kapcsolatának kérdéseit, a kutatás általános etikai és társadalmi összefüggéseit, a kutatási szabadság és annak határait, szűkebb értelemben a kutatói „integritás”, a tudományos kutatás erkölcsi szabályai és önszabályozását tárgyaljuk. Téma a tudományetikával foglalkozó nemzetközi és hazai testületek és szervezetek szerepe. Részletesen tárgyaljuk az MTA Tudományetikai Kódexét. (A Tudományetikai kódex hatálya, a tudományos kutatás erkölcsi és etikai alapelvei, a kutatás elvégzésnek etikus gyakorlatát, az eredmények közlésével kapcsolatos etikai kérdéseket. Foglalkozunk a kutatási etika sérelmeivel, illetve az ezekkel foglalkozó testületekkel, és az etikai vizsgálatok alapelveivel.)

E-learning: az alább megadott forrásanyagok megadott fejezetei alapján rövid ellenőrző tesztek kitöltése 50% feletti sikerrel, majd egy 15 kérdésből álló elektronikus vizsga az összes témakör érintésével, melyre 20 perc áll rendelkezésre. Az egyes témakörök sikeres teljesítése esetén lehet továbbhaladni a következő témakör tesztjére. Sikertelenség esetén még egyszer lehet próbálkozni a teszt kitöltésével. Az e-learning anyagok feldolgozása önállóan történik, a kontaktórák időpontjától függetlenül, az elektronikus vizsga a témakörök feldolgozása után teljesíthető, de legkésőbb április 30-ig. A vizsgaeredmény elfogadásának feltétele a kontaktórákon való (aktív smile ) részvétel.

Kontaktórák: egy európai uniós keretprogram által kidolgozott kutatási integritás képzés gyakorlatait fogjuk elvégezni, melyek az All European Academies: A kutatási integritás európai magatartási kódexe tartalmának jobb megismerését és alkalmazását célozza fiktív (vagy saját) valós esetek feldolgozása alapján. Kérem, hogy a kódexet alaposan olvassák át, mielőtt a kontaktórára jönnek.

A kontaktórákon várható témák és helyzetgyakorlatok:

  • Mit jelent a kutatás? Mit jelent az integritás?
  • Mitől jó egy kutatás? – A „jóság” különböző szempontjai
  • Morális konfliktus és dilemma – Morális dilemmák feloldása
  • Alapelvek és normák

Oktató: Bakony Mikolt


Vizsga információk

Elektronikus vizsga