magyar
fakultatív B
gyakorlati jegy + vizsga (kollokvium)
1
2
1+2
15
30
Zoológiai Tanszék
- Biológus MSc
A kurzus leírása
A biológus képzés ökológia szakirányának választható tárgyaként a taxonómiai és szisztematikai ismeretek bővítése.
Ajánlott irodalom: Podani J. (2003): A szárazföldi növények evolúciója és rendszertana. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest. 296 p.
Előadások tematikája
1. A taxonómia és a szisztematika objektumai, célkitűzései és segédtudományai. A növényvilág taxonómiájának és szisztematikájának tudománytörténeti áttekintése a korai ókortól a XVII. századig (ösztönös, praktikus korszak, florisztika kora).
2. A taxonómia és a szisztematika fejlődésének tudománytörténeti áttekintése a XVIII. századtól a XIX. század végéig. A Scala naturae szemlélet szerepe a szisztematikában. Mesterséges, természetes és korai filogenetikus rendszerek. Linné, Jussieu, de Candolle, Endlicher, Eichler, Engler és Wettstein rendszerének főbb taxonómiai egységei és eltérései.
3. A taxonómia és a szisztematika fejlődésének tudománytörténeti áttekintése a XIX. század végétől az 1980-as évekig. Modern filogenetikai rendszerek főbb taxonómiai és szisztematikai egységeinek áttekintése a zárvatermők példáján keresztül. Euanthium és pseudanthium elmélet, karakter polaritás, kemotaxonómiai rendszer. Bessey, Soó, Takhtadjan, Cronquist, Ehrendorfer és Dahlgren rendszerének főbb vonásai.
4. Borhidi zárvatermő rendszerének főbb jellegzetességei. A legújabb filogenetikai rendszerek alapjai. A numerikus taxonómia alapelvei, ábrázolási módjai és főbb eltérései a kladisztikától. A numerikus taxonómia felhasználási lehetőségei napjainkban. A kladisztika kialakulásának okai, a klád fogalma. Kladogramm típusok. A mono- para- és polifiletikusság áttekintése. A molekuláris kladisztika jelentősége a modern szisztematikában. Az első molekuláris kladsiztikai eredmények a növényvilágban.
5. Az APG (Angiosperm Phylogeny Group) rendszer kialakulásának okai, célkitűzése, fontosabb újításai. Az APG-I és APG-II. rendszer taxonómiai és szisztematikai eltéréseinek vázlatos áttekintése. Néhány példa szétdarabolódott, összevont és átsorolt taxonokra
6. A botanikai nomenklatúra szabályai, alaptételei. A növényrendszerezés egységeinek példákkal illusztrált áttekintése. Az egyes taxonok elnevezése, rövidítése. Kultúrnövények nevezéktana és taxonómiájának főbb szabályai. A termesztett növények rendszertani rangfokozatai. A természetes és a kultúrfaj közötti főbb különbségek ismertetése
7. Elsődleges (ősi) és másodlagos (levezetett) bélyegek különböző organizációs szinteken és szerveknél. Nevezéktani érdekességek. Az APG-II rendszer web-alapú felépítésének áttekintése, gyakorlati célú felhasználási lehetőségei a mindennapokban.
8. Az osztályozás alapelvei, a fenetikai iskola módszerei
9. Kladisztika
10. A DNS markerek jellemzői, a molekuláris filogenetikai rekonsrukció lépései
11. Primerek tervezése, PCR, szekvenálás
12. Távolság-alapú módszerek a filogenetikai rekonstrukcióban
13. Szekvencia-evolúciós modellek
14. MP, ML és Bayes módszerek a filogenetikai rekonstrukcióbanMP, ML és Bayes módszerek a filogenetikai rekonstrukcióban
15. vizsga
14. Dr. Szabó Krisztián tematikája alapján.
15. vizsga
Gyakorlatok tematikája
. Harasztfajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlító vizsgálata típusegyedek, illetve típusfajok segítségével. Fajismeret bővítése Kárpát-medencében őshonos és exóta taxonokkal. Határozási gyakorlatok herbáriumi növényeken.
2. Cyperaceae fajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlító vizsgálata típusegyedek, illetve típusfajok segítségével. Fajismeret bővítése Kárpát-medencében őshonos taxonokkal. Határozási gyakorlatok herbáriumi növényeken.
3. Poaceae fajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlító vizsgálata típusegyedek, illetve típusfajok segítségével. Fajismeret bővítése Kárpát-medencében őshonos taxonokkal. Határozási gyakorlatok herbáriumi növényeken.
4. Fásszárú fajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlása rövidszártagú hajtáskezdemények alapján. Határozási gyakorlatok élő növényeken.
5. Kárpát-medencében őshonos és inváziós fásszárú taxonok vizsgálata. Határozási gyakorlatok élő növényeken.
6. Ranunculaceae és Papaveraceae fajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlító vizsgálata. Fajismeret bővítése Kárpát-medencében őshonos és exóta taxonokkal. Határozási gyakorlatok élő növényeken.
7. Rosaceae fajok taxonómia besorolása, valamint morfológiai összehasonlító vizsgálata. Fajismeret bővítése Kárpát-medencében őshonos és exóta taxonokkal. Határozási gyakorlatok élő növényeken.
8. Az NCBI adatbázis használata
9. Szekvenciák illesztése (Clustal, Muscle, Mega szoftverekkel)
10. NJ és MP fák készítése (Phylip, Mega szoftverekkel)
11. NJ és MP fák készítése 2 (Phylip, Mega szoftverekkel)
12. ML fák készítése (Phylip, Mega, PhyML szoftverekkel)
13. BI fák készítése (Mr.Bayes szoftverrel)
14. Filogenetikai fák tesztelése. Online filogenetikai alkalmazások
15. vizsga
14. Dr. Szabó Krisztián tematikája alapján
15. vizsga
Értékelés leírása
megj.: Az Ökológia szakirányon kötelező
Tantárgyfelelős: Dr. Czóbel szilárd
társoktató: Szabó Krisztián
Vizsgainformáció
írásbeli vizsgák (a növénytani és állattani tematikából)
A kurzus hallgatói kötelező kiselőadásokat tartanak a félév során