Mi a krízis?
Minden olyan helyzet, amelyben kilátástalannak látod a helyzetedet „hosszabb ideje” (napok/hetek óta) komoly pszichológiai krízisnek tekinthető.
Krízisben a legfontosabb teendő, hogy kérjünk segítséget, ha a közvetlen környezetünkben nincs olyan személy, akire számíthatnánk, hívjunk külső segítséget megbízható forrásból (lásd néhány segítő szakmai szervezetet a jobb oldalon.)
Miért van szükség külső segítségre?
Elsősorban azért van szükség erre, mert a krízis-állapotban a testünk túlélő-módra kapcsol, tudatunk és választási lehetőségeink köre beszükül, sokszor kétségbe vonjuk belső és külső erőforrásainkat.
A krízishelyzethez kötött látsámódunk (és az ott megtapasztalt kilátástalanság érzése) bizony értelmezés kérdése is, attól függően, hogy agyunk a vélt vagy valós veszteségekre fokuszálva, illetve a fájdalom csökkentése érdekében miként sarkít.
Szakmai szervezetek (szakszolgálatok)
Krízisben a legfontosabb teendő, hogy kérjünk segítséget! Az alábbiakban néhány ismert szakmai szervezet elérhetősége és weboldala olvasható, ahol telefonon vagy személyesen is segítséget kaphatunk a diák-tanácsadás lehetőségén kívül.
Ismert szakszolgálatok
- Péterfy Sándor u. korház: krízis intervenciós és pszichiátriai osztálya
- Drogkonzultációs központ
- Katolikus lelkisegélyszolgálat
- „Csak Egyet” Szociális Segítő Központ
- Református lelkisegélyszolgálat
- NANE egyesület
- Kék vonal gyermekkrízis alapítvány
- Lelkisegély szolgálat fiataloknak
- Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége
- Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat (Budapest)
- GAMMA GT Szenvedélybetegek Önsegítő csoportja (Budapest)
- További segítő szakmai szervezetek országszerte
2014. január 29-től érvényes sürgősségi és akut ügyeleti beosztás Budapesten és Pest megyében
Ez év lejétől az Országos Mentőszolgálat végzi a betegek kórházi elhelyezésének koordinálását. Ennek megfelelően a mentők honlapján tették közzé az Országos Tisztifőorvosi Hiavatal által összeállított (Budapestre és Pest megyére vonatkozó) ügyeleti rendet, mely érinti a pszichológiai problémákkal küszködők elhelyezését, és sürgősségi ellátását. Ez utóbbi szempont alapján az alábbi fontosabb változások állapítható meg:
Pszichiátriai betegek akut ellátása:
A közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsító 14 év feletti pszichiátriai beteg kórházi felvétele a területileg illetékes felnőtt pszichiátriai osztályon történik. A 14 éves kor alatti és 15. évében járó, de még általános iskolás – szomatikus tüneteket nem mutató – krízisállapot esetében előzetes telefonegyeztetés után a Heim P. Kh. (Cím: 1089 Bp., Delej u. 9-11.) látja el a beteget. Szomatikus tünetekkel a 14 éves kor alatti és 15. évében járó, de még általános iskolás krízis állapotok kezelését a területileg illetékes gyermekgyógyászati osztályok végzik. A Heim Pál Kh. Delej utcai ambulanciájára minden olyan 14 év alatti és 15. évében járó, de még általános iskolás beteg irányítható, aki – az észlelő orvos szerint – pszichózisra gyanús állapotképet mutat.
Ittas sérültek ügyeleti ellátása:
Ha az ittas beteg egyúttal sérült is, alapvetően a sérülés tekintendő vezető tünetnek és ilyenkor az Országos Mentőszolgálat igénybevételével történik a beteg gyógyintézetbe szállítása. Amennyiben a részegség és a sérülés együttesen fordul elő, illetve a sérülés a vezető tünet (pl. műtétet igénylő csonttörés, nyílt-, vagy darabos törés, hasi sérülés, mellkassérülés, koponyasérülés stb.) a régióban működő traumatológiai esetek ellátására kijelölt osztályra kell szállítani a részeg sérültet. Ha a sérült magatartása nem agresszív, vele kontaktus teremthető, adekvát válaszokat ad, rendelőintézeti sebészeti szakrendelésre, illetve a regionális baleseti ambulanciára kell utalni. Ha a sérülés, horzsolás, haematoma, contusio, stb. tehát traumatológiai beavatkozást (sebkimetszést, seb-egyesítést, stb.) nem igényel, a beteget a detoxikálást végző SBO-ra kell szállítani. Ugyancsak ide szállítandók azok az alkoholosan intoxikált sérültek is, akiknek enyhébb fokú sérülése ellátást nyert és nem igényelnek kórházi observatiót, de alkoholos állapotuk miatt detoxikálásra van szükségük.
Detoxikálás ügyeleti rendje:
Ittas személyek detoxikálását a nap 24 óráján keresztül országosan a sürgősségi betegellátó osztályok végzik. Péterfi (Erzsébet) Kórház Klinikai Toxikológiai osztályán: az alkoholosan súlyosan toxikált személyek valamint a 14-18 éves korosztályú fiatalok ellátása. A Budapesti kerületekben, és Pest megye fővárosi ellátásba kötelezett járásainak településein előforduló ittas személyek detoxikálását a Mentőszolgálat Sürgősségi betegellátást koordináló egységének irányításával (adategyeztetést és az ellátást nyújtó Intézet meghatározását követően) a
Szent Imre Kórház Sürgősségi Osztálya,
Jahn Ferenc Kórház Sürgősségi Osztálya,
Bajcsy ZS. Kórház Sürgősségi Osztálya,
Uzsoki utcai Kórház Sürgősségi Osztálya,
Honvédkórház Sürgősségi Osztálya,
látják el.
az Aszódi, Gödöllői, Monori járásokat, a Nagykátai járásból: Kóka, Pánd, Szentlőrinckáta, Tápiógyörgye, Tápióság, Tápiószecső, Tóalmás településeket a a Flór F. Kh. (Kistarcsa) Sürgősségi Osztálya,
a Ceglédi, , a Nagykátai járásból: Farmos, Mende, Nagykáta, Sülysáp, Szentmártonkáta, Tápióbicske, Tápiószele, Tápiószentmárton, Úri településeket a Toldy F. Kh. (Cegléd) Sürgősségi Osztálya,
a Dunakeszi, Szobi, Váci járásokat a Jávorszky Ö. Kh. (Vác) Sürgősségi Osztálya látja el. a Nagykörösi járást a Bács-Kiskun Megyei Kh. (Szolnok) Sürgősségi Osztálya látja el.
Drogbetegek ellátása:
Drogbeteg felvételi rend:
intoxikált állapot (spec. addiktológia-detoxikáló ügyelet):
Péterfy Sándor utcai Kórház (Budapest VII. Alsóerdősor utca 7.szám alatti telephely) Kp: 321-5215, 322-3450: akut kábítószer-túladagolás eseteket. akut pszichiátriai felvételt szükségessé tevő közvetlen veszélyeztető nem intoxikált állapot (pszichiátria): területileg illetékes pszichiátriai osztály önkéntes jelentkezés akut pszichiátriai felvételi szükség nélkül (pszichiátriai ambuláns ellátás, illetve addiktológiai – pszichiátriai felvételi előjegyzés): gondozók, ambulanciák.
Toxikológiai ügyelet:
Heim Pál Gyermekkórház Toxikológiai Osztály (Üllői úti telephely) : Telefonszám: 210-0720 (Kp.) közvetlen: 333-5079 Ellátja a gyermekeket 0 – 14 éves korig, idősebbet azonban csak eseti megbeszélés szerint. Péterfy Sándor utcai Kórház Klinikai Toxikológiai Osztály (Alsóerdősor utcai telephely): Telefonszám: 321-5215/136, 272 Ellátja:
– az akut mérgezett betegeket,
– a hypothermiás betegeket;
– a submersio miatt osztályos elhelyezést igénylő betegeket;
– azon zsinegelt betegeket, akik nem igényelnek traumatológiai ellátást;
– akut kábítószer-túladagolásos eseteket (megvonási tünet-együttesben szenvedőket nem).
Megjegyzés: az áramütöttek ellátása a területileg illetékes kórházak vezető tünet szerinti osztályának feladata.