Hetesi szolgálatok:
Ló hetesi gyakorlat bemutatása: (KEOH20320LO LÓ) I. évfolyam I. félév
A gyakorlati képzés során a hallgatók megismerkednek a ló evolúciójával, faji sajátosságaival, természetes életkörülményeikkel és életmódjukkal. Ezt vetjük össze a háziasítás során bekövetkező változásokkal és vizsgáljuk, milyen módon biztosítható a megváltozott körülmények között a lovak szervezeti és mentális jóléte. Balesetvédelmi oktatást követően megtanítjuk és gyakoroljuk a lótartással kapcsolatos istállómunkákat: trágyázás, almozás, napi háromszori etetés, lóápolás, patatisztítás, kötőfékezés, vezetés. Gyakorlatban szemléltetjük a ló tartástechnológiáját, az ehhez szükséges tárgyi eszközöket, alomanyagot és takarmányszükségletet. A hátas- és a fogatló szerszámozásának elsajátítását követően 3 alkalommal lovaglásra vagy fogathajtásra nyílik lehetőség a hallgató ilyen jellegű tudásának függvényében. A ló anatómiai, emésztő-, mozgásszervi sajátosságait élő állaton demonstráljuk. A lovak egészségvédelmével, főbb egészségügyi problémáival alapszinten foglalkozunk. Bemutatjuk a ló körmölését, patkolását. Megismertetjük a lóhoz, lótartáshoz, lovagláshoz kapcsolódó egyedi elnevezéseket, szavakat, kifejezéseket illetve a ló használatának különböző területeit, a ló- és lovas-sport szakágait. A hallgatók a gyakorlat végén megtanulják a lószerszámok ápolását és megtisztítják azokat és a teljes istállót, felkészítve a következő heti gyakorlatra.
—————————————————————————————————————————————————————————————————
Juhos hetesi gyakorlat bemutatása: (KEOH2032JU JUH) I. évfolyam II. félév
A gyakorlati képzés során a hallgatók megismerkednek a juhok faji sajátosságaival, természetes életkörülményeikkel és életmódjukkal. Ezt vetjük össze a háziasítás során bekövetkező változásokkal és vizsgáljuk, milyen módon biztosítható a megváltozott körülmények között az állatok jóléte, egészsége.
Balesetvédelmi oktatást követően megtanítjuk és gyakoroljuk a juhtartással kapcsolatos istállómunkákat – almozás, napi etetések – és a legeltetést. Szemléltetjük a tartástechnológiát, az ehhez szükséges épületeket, tárgyi eszközöket, alomanyagot és takarmányszükségletet. Az állatok nyírásást és körmözését élő állaton demonstráljuk és gyakoroltatjuk.
A juhok egészségvédelmével, főbb egészségügyi problémáival alapszinten foglalkozunk. Tervezett pároztatással a gyakorlati félév minden hetére esik fialás, a hallgatók legtöbb esetben láthatnak ellést, részt vesznek a napos állatok gondozásában és a néhány hetes szaporulattal kapcsolatos teendőkben. Megismertetjük a juhtartáshoz kapcsolódó egyedi elnevezéseket, szavakat, kifejezéseket illetve a fajtákat, és hasznosítási módokat, a juhászat gazdasági jelentőségét és lehetőségeit. Az állatokat mérlegelik, megtanulják a testméretek felvételét, a juhtartással kapcsolatos kötelező és szükséges adminisztrációt.
——————————————————————————————————————————————————————————————————
Intenzív tartástechnológiájú fajok (sertés és baromfi) hetesi gyakorlata: II. évfolyam I. félév
Sertés hetesi gyakorlat bemutatása: (KEOH2032SE SERTÉS)
A gyakorlati képzés betekintést nyújt a sertéstartás történelmébe, a technológia kialakulásába, fejlődésébe. A balesetvédelmi oktatást követően a tangazdaság jelenkori technológiával rendelkező telepén zajlik a gyakorlat, melynek során telepi infrastruktúra, a termelési rendszer megismerése, a járványvédelmi fogalmak tisztázása után sor kerül a telepi saját technológia és az állatállomány megismerésére, a korcsoportok és a termelési folyamatok szerint. A hallgatók megfelelő felkészítés után az állattartással kapcsolatos napi feladatokat önállóan végzik el. A kocaállományból a gyakorlathoz illesztve heti egy fialás várható, illetve egyes heteken a tervszerű szülészeti gyakorlatokról származó császármetszett kocák szaporulatának ellátása is a hetesi gyakorlatot teljesítő hallgatók feladata. Az oktatás során bemutatásra kerülnek sertéstartás eszközei és ezek alkalmazása, az állatok kezelése, rögzítése, a takarmányozási eljárások, ismertetjük a sertések takarmányigényét. Téma az állatállomány egészségügyi státuszának vizsgálata (telepszintű), az állatorvos feladatainak és szerepének ismertetése a sertéstelepen, egyed szintű vizsgálatok és alapszintű kezelési lehetőségek megvitatására is helyet kap, a felcsermunkák bemutatásával és elvégeztetésével együtt (köldökcsonk kezelés, dajkásítás, herélés, foglecsípés, farokkurtítás). Az esetleges elhullások okainak felderítésére kísérletet teszünk a hallgatókkal együttesen (esetlegesen: boncolás, mintavételezés). Nem a heti rutin részeként, de a sertés mesterséges termékenyítése is bemutatásra kerül. A gyakorlat keretében sort kerítünk az ágazat jelenkori problémáinak átbeszélésére: az aktuális járványügyi kérdések, a túlzott vagy helytelen antibiotikumfelhasználás következményei, a tartástechnológiai hibák, esetleges gyakoribb takarmány, vagy fertőző okok miatti termeléskiesések. A gyakorlat végén a hét telepi eredményeinek és a szerzett ismeretek összesítése történik.
Baromfi hetesi gyakorlat bemutatása: (KEOH2032BA BAROMFI)
A baromfi hetesi gyakorlati képzés során az állatorvostan-hallgatók megismerkednek a jelenleg, nagyüzemi szinten, élelmiszer-termelés céljára tartott baromfifajok eredetével, evolúciójával, a háziasítás folyamatának fontosabb lépéseivel. A domesztikáció során bekövetkezett legfontosabb változásokat minden egyes baromfi faj esetében külön tárgyaljuk, tekintettel az eltérő életmódra, környezeti igényekre és hasznosítási irányokra. Áttekintjük a jelenlegi, intenzív tartástechnológiai rendszereket: a tyúk faj esetében mindkét hasznosítási irány, az árutojás termelő és a hús típusú termelési rendszer, mely bemutatásra kerül telepünkön; a pulyka faj esetében az egyedüli húshasznosítású termelési vonalat; a víziszárnyas baromfi fajok esetében pedig a hús típusú és a máj hasznosítású termelési rendszerről is áttekintő képet adunk a gyakorlat előadásai keretében. Kiemelten érintjük a termelési rendszerek tárgyalása során az állatvédelmi szempontok érvényre juttatási módjának megvalósítását az egyes tartástechnológiáknál, ezen kívül az élelmezési célra szánt tojások higiéniájáról, a tojásokon található jelölések nemzetközi szabványáról is felvilágosítást adunk. Vázlatosan áttekintjük, milyen napi, ill. heti rutin feladatokat lát el egy nagyüzemi telepen dolgozó állatgondozó, telepvezető, illetve állatorvos, illetve, hogy ők milyen fontos részét képezik az állat-egészségügynek, illetve az élelmiszer-lánc biztonságnak. A nagylétszámú baromfitelepek hatékony, biztonságos működését szolgáló járványvédelmi programok, nem specifikus és specifikus betegségmegelőzési rendszereket is áttekintjük, mint a tisztítási, fertőtlenítési program megvalósítása a két állomány közötti, ún. szervízperiódus időszakában; járványvédelmi intézkedési terv működtetése a telepen bent lévő állomány időszakában; vakcinázási program vázlatos áttekintése, a manualitást igénylő, egyedi immunizálási módok bemutatása. A kísérleti, ill. bemutató célt szolgáló baromfi épületben 3 termelési rendszert tudunk reprezentálni: a ketreces és mélyalmos árutojás termelést és a brojler csirke előállítást. A baromfi épületben a hallgatók betekintést nyerhetnek, illetve elsajátíthatják a tojásgyűjtés- és tárolás módját, rendszerét, a napi szintű diagnosztikai boncolást, a technológiai rendszerek (etető, itató, fűtés, ventiláció, fényprogram) optimális beállítását, ill. kísérletek hátterének kivitelezését.
———————————————————————————————————————————————————————————————————
Szarvasmarha hetesi gyakorlat bemutatása: (KEOH2032SM SZARVASMARHA) II. évfolyam II. félév
A gyakorlati képzés során a hallgatók megismerkednek a szarvasmarha faj sajátosságaival, a háziasítás során bekövetkezett változásokkal. Megismertetjük a szarvasmarhatartáshoz kapcsolódó egyedi elnevezéseket, szavakat, kifejezéseket, illetve a fajtákat, a kérődző állatok alapszintű élettani sajátosságait. Egyes a különböző hasznosítási irányokhoz tartozó (hús és tejhasznú szarvasmarha) fajták bemutatásra kerülnek telepünkön és ezen ágazatok helyzetét is ismertetjük. Balesetvédelmi oktatást követően megtanítjuk és egész héten gyakoroljuk a szarvasmarhatartással kapcsolatos istállómunkákat, az állatok megfelelő kezelését, rögzítését, takarmányozását. Kitekintő előadás keretében megismertetjük az ágazatban használt tartási és termelési rendszereket és fejéstechnológiákat, kiemelten kezelve a fejési higiénia fontosságát. A gyakorlati munka során naponta kétszer a hallgatók hajtják végre a tejelő szarvasmarhák fejését a major saját eszközeivel, és az itatásos borjúnevelésben is aktívan vesznek részt. A lábvégbetegségek megelőzési és kezelési lehetőségei bemutatásra kerülnek. A szarvasmarhák egészségvédelmével, a szaporodásbiológiai menedzsmenttel és főbb egészségügyi problémáival alapszinten foglalkozunk, bemutatásra kerülnek a mesterséges termékenyítés eszközei. Az állatokat mérlegelése mellett, megtanulják a testméretek felvételét, a szarvasmarhatartással járó kötelező és szükséges adminisztrációt. Az állomány-nyilvántartási és állatjelölési rendszerek és az éves kötelező állategészségügyi teendők ismertetésre kerülnek.