A poli- és perfluoralkil vegyületek (PFAS) széles körben alkalmazott szintetikus kemikáliák sokféle és változatos csoportjának gyűjtőneve. Legfontosabb képviselőik a perfluorooktánsav (PFOA) és a perfluorohexánszulfonsav (PFOS). Számos iparág által használtak, többek között a repülőipar, autóipar, textilipar, élelmiszeripar. Széleskörű felhasználásukat különleges tulajdonságaiknak köszönhetik, melyek közül a legfontosabb, hogy rendkívül stabilak magas hőmérsékleten. Emiatt a környezetben is sokáig jelen vannak, tovább, mint bármilyen más szintetikus anyag, vizekben, talajban akkumulálódnak. A nagymértékű perzisztencia és az akkumuláció által az élőlények egyre nagyobb környezeti koncentrációnak vannak kitéve.
Káros egészségügyi hatásaik közé tartoznak a májkárosodás, csökkent immunfunkciók, rák, születési rendellenességek, termékenységi problémák.
Forgalmazásuk, előállításuk szabályozott ugyan, az utóbbi évtizedekben a gyártók igyekeznek alternatív vegyületeket használni, melyek hatékonysága azonban jóval alacsonyabb. Sok gyártó ráadásul vegyületek keverékét alkalmazza, ahol az egyes vegyületek szintje nem éri el a REACH rendelet küszöbértékét.
Az élelmiszerek vonatkozásában a fő expozíciós forrás az élelmiszerrel érintkező anyagok (FCM). Bizonyos országokban szigorúbb szabályozások lépnek életbe, Dániában 2020-tól betiltották a PFAS vegyületeket papír anyagú FCM-ekben.
AZ USA-ban is terítéken van a téma, készételek csomagolóanyaga 2021 októberétől nem tartalmazhat ilyen vegyületeket, és adatgyűjtés folyik a kockázat felméréséhez.
Az EFSA is sok éve foglalkozik a témával, 2020 júliusában jelent meg a legújabb kockázatbecslés, mely új megközelítéssel, több vegyület kombinált hatását figyelembe véve állapít meg biztonságos küszöbértéket a négy legfontosabb, sokáig perzisztáló, az emberi szervezetben akkumulálódni képes PFAS képviselőre (PFOA, PFOS, PFNA, PFHxS) vonatkozó adatok és elemzések alapján. A vegyületcsoportra vonatkozó tolerálható heti beviteli értéket 4,4 nanogramm/testtömeg kilogramm/hét értékben határozták meg, mely különbözik a 2018-ban, PFOS-ra és PFOA-ra megállapított küszöbértékektől. Az új kockázatbecslés alapján az európai populáció bizonyos csoportjaiban (tipegők, gyermekek) a biztonságos szintet meghaladja a PFAS bevitel, ami aggályos egészségügyi szempontból.