Default view

Oktatás

 

Alapvetően szükséges, hogy az élelmiszerlánc-tudománnyal foglalkozó szakemberek a képzés (továbbképzés) során olyan számítástudományi ismereteket sajátítsanak el, amelyek alkalmassá teszik őket nagy adatbázisok és hálózatok létrehozására, illetve elemzésére.
Az adatbázisok létrehozása és fejlesztése, valamint az elemzési módszertanok használata nem csupán számítástechnikai és adattudományi kérdés, hanem feltétlenül szükséges hozzá a bemeneti adatok és az eredmények szakmai szempontú értékelésének és elemzésének képessége is. Ez feltételezi az adott élelmiszerlánc-tudományi terület olyan szintű ismeretét, amely lehetővé teszi az egyes adatok értelmezését és validitásának meghatározását.
Ennek megfelelően a fenti interdiszciplináris értékek kiemelt szerepet kapnak a képzési rendszerünk kidolgozása során. Jelenleg sem Magyarországon, sem a tágabb régióban még nincs ilyen jellegű, integrált képzés, így az angol nyelvű posztgraduális képzések indítása folyamatban van.

Intézetünk munkatársai az elmúlt évek során rendszeresen oktattak más egyetemeken, illetve az Európai Bizottság Better Training for Safer Food képzési rendszerében, olyan kurzusokon, melyek a kockázatbecsléshez, kockázatkommunikációhoz, HACCP rendszerhez, élelmiszerlánc stratégiai tervezéshez, marketinghez kapcsolódnak. A DÉOKFII megalakulásával ezeket a kurzusokat továbbra is oktatjuk, azonban az oktatási portfóliónkat tervezzük kiterjeszteni az ÁTE-n is.

A DÉOKFII az elmúlt évben az alábbi tantárgy tematikákat dolgozta ki, amelyeket a 2021/2022 tanévtől kíván oktatni:

  • Az adatelemzés alkalmazási lehetőségei az élelmiszerlánc-biztonság területén
  • Komplexitás az állatorvoslásban: állatorvosi közegészségügy.

2020-ban a Marek József Alapítvány Marek József Ösztöndíjat hirdetett meg a haszonállatgyógyászat és az élelmiszerlánc-biztonság iránt érdeklődő, elhivatott, a későbbiekben e szakterületeken dolgozni szándékozó állatorvosi szakos hallgatók számára. A Marek József Ösztöndíj létrehozásának célja a haszonállatgyógyászattal és élelmiszerlánc-biztonsággal foglalkozni kívánó állatorvosok létszámának jelentős bővítése. Az ösztöndíj kizárólag a magyar nyelvű állatorvosi képzés során vehető igénybe. Évente legalább 15 hallgató részesül Marek József Ösztöndíjban.

Az ösztöndíjas hallgatók képzésében a DÉOKFII aktívan részt fog venni. Az Intézet munkatársai minden félévben 1-1 kurzust fognak tartani a hallgatóknak. Az Intézet célja, hogy a magas színvonalú Állatorvos doktor képzést kiegészítve hozzájáruljon a jövő állatorvosainak képzéséhez és olyan kollégák kezdhessék meg munkájukat, akik a 11 félév során megszerzett tudást messzemenően tudják kamatoztatni a digitalizáció világában is. 

A tervezett kurzusok tematikájának kidolgozása megkezdődött:

  • Helyes táplálkozás és gasztronómia
  • Fenntarthatósági aspektusok az élelmiszerláncban
  • Takarmányjog

További kurzus témák, melyek folyamatosan kerülnek kidolgozásra:

  • Kockázatkommunikáció
  • Kockázatbecslés
  • Élelmiszer-gyógyszer kölcsönhatás
  • Újonnan felmerülő kockázatok az élelmiszerláncban
  • HACCP, Élelmiszervizsgálatok – mintavétel és analitika