Default view

A házilag fermentált élelmiszerek különböző kockázatai

 

Napjainkban egyre több időt kényszerülünk otthonainkban tölteni, így megnövekedett a lakosság kedve az otthon, saját maguk által készített fermentált élelmiszerek iránt. A fermentálni kívánt élelmiszerek köre igen széles, a jól ismert (kovászos uborka, savanyú káposzta) és bevált recepteken felül sok más alapanyagból is készülnek termékek (cukkini, répa, fokhagyma, szénsavas gyümölcslé készítése stb.). Az amerikai UC Davis egyetem egy projekt keretén belül vizsgálja az otthon készített termékeket, mind biztonsági, mind minőségi szempontok alapján.

A fermentálás célja az állati vagy növényi eredetű alapanyagok módosítása a mikroorganizmusok (baktériumok, élesztőgombák, fonalasgombák) anyagcsere-tevékenysége révén. A fermentált élelmiszereknek számos előnye van, ezek közül néhány: eltarthatóság növelése, élelmiszertermékek választéka nő (több ezer féle sajt állítható elő tejből), tápérték és minőség növelése.

Azonban meg kell említeni az élelmiszerbiztonsági kérdéseket is. Nagyon fontos, hogy az alapanyag és a használt kultúra mikrobiológiailag megfelelő legyen. A technológiai lépéseket pontosan be kell tartani, fontos a technológiailag előírt hőn tartás, hőkezelések pontos alkalmazása. A fermentáció során a mikrobák növekedése közben anyagcsere termékeivel nem csak az állomány, íz-, illatanyagok alakulnak ki, hanem egyes, tejsavasan erjesztett termékekben a starter kultúra biogén aminok keletkezésében is részt vesz.

A biogén aminok gyengén toxikus vegyületek, (többségében allergiára emlékeztető tüneteket okoznak) képződésüket elősegíti a kis pH- és a nagy NaCl-tartalom. Biogén amin nagyobb mennyiségben a lágy sajtokban, hústermékekben, savanyú-káposztában, olívabogyókban fordul elő leggyakrabban.

Ahhoz, hogy otthoni körülmények között is biztonságos és jó minőségű fermentált élelmiszert állítsunk elő fontos, hogy a már jól bevált, tudományos alapokon nyugvó recepteket kövessük. Ha felmerül a gyanúja, hogy a fermentált termékünk nem megfelelő, akkor azt semmiképpen se fogyasszuk el.

Bővebb információ a fermentált élelmiszerekről és az őket érintő élelmiszerbiztonsági kérdésekről:

https://ucfoodsafety.ucdavis.edu/consumers/food-safety-home/home-food-preservation

https://nchfp.uga.edu/how/can6a_ferment.html