Az Echinococcus multilocularis nevű parazita galandféreg elsődleges és végleges gazdái a rókafélék és kutyafélék közé tartozó állatok, köztes gazdaként azonban az emberben is előfordulhatnak, halálos alveoláris echinococcosist okozva. Fertőzött állattal való kontakt, vagy a petékkel fertőzött élelmiszer fogyasztásával kerülhetnek az emberi szervezetbe, tipikusan a májban proliferálódó lárva állapottal. Hosszú és általában tünetmentes inkubációs idő (5-15 év) jellemzi, ezért nehéz a fertőzés forrásának nyomonkövetése.
2015 környékén bizonyítottan növekedett az előfordulás a rókák sikeres veszettség elleni vakcinázásának hatására. Az állatok ürülékével a peték a talajközeli bogyós gyümölcsökre, zöldségekre, gombákra kerülnek és akár egy évig fertőzőképesek maradnak (lásd itt és itt).
Az állatok fertőzöttségének monitorozására védekezés céljából a korábban hatályban lévő rendelet kiegészítésre került ((EU) 2018/772), azonban annak ismeretében, hogy a talajközeli élelmiszerek is a fertőzés forrásai lehetnek, a talajközeli bogyós gyümölcsök, zöldségek, gombák fokozottabb hatósági monitorozása is megfontolandó.