Habilitációs eljárás
Az Állatorvostudományi Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatának III. kötete, azaz a Doktori és Habilitációs Szabályzat szerint:
Habilitációs eljárás megindítását kérheti bárki, aki megfelel az alábbi feltételeknek:
- doktori fokozattal rendelkezik, és a tudományos fokozat megszerzése óta – de legalább öt éve – magas szintű, önálló tudományos tevékenységet folytat, amelynek eredményei megfelelnek az FKR által az egyetemi docensekre meghatározott követelményeknek;
- hazai vagy külföldi felsőoktatási intézményben legalább nyolc féléven keresztül látott el oktatói feladatot;
- tudományos alkotással történő habilitáció esetén rendszeres, magas szintű szakirodalmi tevékenységet folytat, amelyet rangos nemzetközi, lektorált, a szakterületen mértékadóként elismert folyóiratokban megjelent cikkek és ugyanilyen helyeken megjelenő – az Adatbázis alapján vizsgált – hivatkozások igazolnak, emellett előadásokkal, eredményei ismertetésével rendszeresen részt vesz nemzetközi és hazai tudományos rendezvényeken;
- műszaki alkotásra épülő habilitáció esetén rendszeres, magas szintű alkotótevékenységet folytat, amelyet megvalósult szabadalmak, tervek, valamint lektorált folyóiratcikkek és ezekre kapott hivatkozások igazolnak. A habilitáló előadásokkal, eredményei ismertetésével rendszeresen részt vesz nemzetközi és hazai szakmai rendezvényeken; nemzetközileg is kiemelkedő gyakorlati eredményeinek pozitív hazai és nemzetközi szakmai visszhangja nyomtatott formában is megjelent.
A habilitációs kérelemhez mellékelni kell a doktori fokozat megszerzése óta végzett tudományos, illetve műszaki tevékenység eredményeinek tézisekben történő összefoglalását. A habilitációs bizottság előírhatja habilitációs értekezés benyújtását is. A válogatott munkák eredményeit egységes, önmagában érthető rendszerben kell bemutatni. Az új megállapításokat tételesen a tudományos téziseknél megszokott formában kell rögzíteni, a válogatott tudományos publikációkat, illetve alkotásokat a tézispontokhoz rendelve.
A habilitációs eljárás a következő részekből áll:
a) habitusvizsgálat, mely az 1. § (4) bekezdésében foglalt feltételek teljesítését vizsgálja,
b) a habilitációs tézisek értékelése,
c) magyar és idegen nyelvű – habilitációs előadás és annak értékelése az Nftv. 108. § 7. pontjának megfelelően,
d) nyilvános vita és annak értékelése.
Jelentkezési díj | 10 000 Ft |
Eljárási díj – egyetemi alkalmazott esetén | 30 000 Ft |
– nem egyetemi alkalmazott esetén | 60 000 Ft |