Oktatás Kurzusok Társállatok és emberek kapcsolata 1.

Társállatok és emberek kapcsolata 1.

Nyelv
magyar
Jelleg
optional C
Értékelés
semi-final examination
Év a tantervben
Szemeszter a tantervben
Kredit
Előadás óraszám / félév
Dokumentumtár
Kik vehetik fel a tárgyat?
  • Állatorvos magyar
  • Biológia BSc
  • Biológus MSc

Az emberek állatokkal kapcsolatos gondolkodásának, az állattartás, állatvédelem, állatbántalmazás pszichés hátterének és a különböző életkorú gazdák állatokkal való kapcsolatának jellegzetességeinek ismertetése

Oktató: dr. Sátori Ágnes

Szakirodalom

Kötelező:

Ajánlott:

1. ARKOW, P. (1994): Child abuse, animal abuse and the veterinarian, Journal of the American Veterinary Medical Association,  204, 1004-1007.o
  2. ARKOW, P. (2003): Breaking the greles of violence: A guide to multidisciplinary interventions, Latham Foundation, Purdue University Press, Alameda
  3. ARKOW, P. (ed.) (1999): Child Abuse, domestic violence and animal abuse: Linking the circles of compassion for prevention and intervention. Purdue University Press, Purdue.
  4. ARLUKE, A. (1997): Understanding Cruelty to Animals. Society and Animals, 5, 3. 183-193.o
  5. ASCIONE F.R., WEBER, C.V., WOOD, D.S. (1997): The Abuse of Animals and Domestic Violence: A National Survey of Shelters for Women who are Battered. Society and Animals, 5, 3.
  6. ASCIONE, F.R. (1993): Children, who are cruel to animals: A review of the research and implications for developmental psychopatology. Antrozoös, VI., 4. 226-247.o
  7. BERGLER, R.( 1988): Man and cat. Blackwell Scientific Publications, Oxford.
  8. BERGLER, R.( 1988): Man and dog. Blackwell Scientific Publications, Oxford.
  9. ENDERS-SLEGERS, M.J. (2000): Investigation of the meaning for the elderly of a relationship with a companion animal. In: PODBERSECK, A.L., PAUL, E.S., SERPELL, P. (eds.): Companion animals and us. Cambridge University Press, Cambridge, 237-257.o
  10. KELLERT, S.R. (1994): Attitudes, knowledge and behaviour toward wildlife among the industrial superpowers: the United States, Japan and Germany. In:  MANNING, A., SERPELL, J. (eds.): Animals and Human Society. Routledge, London.
  11. KIDD, A.H., KELLY, H.T., KIDD, R.M. (1983): Personality characteristics of horse, turtle, snake, and birdowners. Psychological Reports, 52., 719-729.o.
  12. KIDD, A.H., KIDD, R.M. (1990): Factors in children attitudes toward pets. Psychological Reports, 66.,775-786.o.
  13. KIDD, A.H., KIDD, R.M. (1996): Developmental factors leading to positive attitudes toward wildlife and conservation. Applied Animal Behaviour Science, 47. 119-125.o
  14. KÓSA, É., LAN ANH, L., GOODWIN, R., NIZHARADZE, G, EMELYANOVA, T.     (1999): Bizalom és szociális támogatottság a rendszerváltás után. Alkalmazott pszichológia, 1, 3. 31-45.o.
  15. KÓSA, É., LAN ANH, L.,GOODWIN, R., NIZHARADZE, G, EMELYANOVA, T.   (1999): Bizalom és szociális támogatottság reprezentációja. Alkalmazott pszichológia, 1, 4. 5-19.o.
  16. LEVINSON, B.M. (1972): Pets and human development. Springfield, Charles C. Thomas Publisher, Illinois
  17. LEVINSON, B.M. (1978): Pets and personality development. Psychological Reports, 42, 1031-1038.o.
  18. MANNING, A., SERPELL, J., (eds.) (1994): Animals and human society. Routledge, London.
  19. PODBERSECK, A, PAUL, E.S., SERPELL, J.A. (2000): Companion animals and us. Cambridge University Press, UK.
  20. SCHWABE C.W. (1994): Animals in the ancient world. In: MANNING, A., SERPELL, J., (eds.): Animals and human society. Routledge, London. 36-59.o.
  21. SERPELL, J.A., PAUL, E.S. (1994): Pets and the development of positive attitudes to animals. In: MANNING, A., SERPELL, J.: Animals and Human Society. Routledge, London, 127-145.o.

Előadások tematikája

DÁTUM

TERVEZETT TEMATIKA

11.15.

Technikai információk

Fogalmak, felosztások, kedvencek funkciói

Állatokkal kapcsolatos gondolkodás pszichológiai alapjai, Az állattartás pszichológiája, állatokkal kapcsolatos sztereotípiák, attitűdök, állattartókkal kapcsolatos sztereotípiák, attitűdök

11.22.

A természetvédelemmel, állatvédelemmel, állattartással kapcsolatos gondolkodást befolyásoló tényezők – ipari nagyhatalmak lakosainak gondolkodása, állatkertek szerepe, vegetáriánusság

11.29

Az állatvédelem pszichológiája, Az ember- és állatbántalmazás közti összefüggés – a bántalmazás okai, pszichológiai háttér, az állatorvos szerepe a felismerésben, a megoldás lehetőségei

12.06.

Az ember-állat közti kapcsolat alakulása az életút során, befolyásoló tényezők, életkori jellemzők

Vizsgainformáció

Írásbeli kollokvium

Az órák látogatása kötelező!